Zdravá večeře nezatíží trávení a podpoří kvalitní spánek

Konzumace jídla večer před spaním není doporučována. Obecně se doporučuje jíst naposledy 2–3 hodiny před spánkem, aby byl žaludek prázdný. Nemusíte tak dodržovat 18. hodinu, jak někteří tvrdí, vše je individuální, nicméně časový odstup před spánkem by měl být zachován. Když už vás ale přepadne mlsná, tak na talíři by měla být především lehká a zdravá strava, která je pro tělo dobře stravitelná.

Jaký je správný čas pro večeři?

Odborníci na výživu se shodují, že neexistuje správný čas. Vesměs se shodují, aby bylo poslední jídlo zhruba 2–3 hodiny před spánkem, aby došlo ke kompletnímu strávení. Dbejte hlavně na kvalitu samotného jídla. Produkty by měly být bohaté především na bílkoviny a zeleninu. Existuje však také jídlo, kterému byste se měli raději vyhnout, pokud nechcete zažívat problémy. Tím máme na mysli především zažívací problémy a také příbytek tuku na těle.

Doporučený článek:  Pravidelná strava v průběhu dne zajistí tělu dostatek energie a důležitých živin

Fast food

Nejhorší, co můžete pro tělo udělat je, když si dáte jídlo z fast foodu. Tato jídla jsou vysoce zpracovaná, smažená a pro tělo jsou velkou zátěží. Problém je, když si toto jídlo dáte přes den, natož před spánkem. Představte si samotné hranolky plné tuku. K večeru se metabolismus zpomaluje, takže nahromaděný tuk se stává problémem právě pro trávení. Hranolky si tedy dejte raději přes den. Co se týče hamburgerů, kebabů nebo dalších variant fast foodu, ty jsou ještě náročnější pro tělo než samotné hranolky. Proto takové jídlo jezte odpoledne.

Doporučený článek:  Tipy pro vytvoření vyváženého a lehkého vánočního menu
Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduché sacharidy

Mezi jednoduché sacharidy patří hlavně:

  • těstoviny,
  • pizza,
  • chléb,
  • koláče.

Všechny tyto produkty mají jedno společné, a to vysoký glykemický index. Rychle se uvolňují na jednoduché cukry, které když se nespálí, tak se v krevním oběhu přemění na tuk, což nikdo nechce.

Ovoce

Ovoce je obecně velice zdravé a mělo by být každodenní součástí našeho jídelníčku. Rozdíl je ale v době jeho podávání. Není zdravé konzumovat ovoce před spánkem kvůli vysokému obsahu cukru (banány, hrozny, třešně nebo ananas).

Doporučený článek:  Známý dietolog boří nejčastější mýty o dietách. Některé rady zhubnout nepomůžou

Alkohol

S konzumací alkoholu se zvyšuje pocit hladu a touha především po přísunu sacharidů. I malé množství alkoholu požitého před spánkem negativně ovlivňuje kvalitu spánku a regeneraci, nehledě na to, že alkohol obsahuje mnoho kalorií.

Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/is-eating-before-bed-bad-for-you/, https://www.healthline.com/nutrition/what-time-should-you-eat-dinner, https://www.nbcnews.com/better/health/how-what-you-eat-affects-how-you-sleep-ncna805256, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/carbohydrates-and-the-glycaemic-index, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325253, https://students.dartmouth.edu/academic-skills/learning-resources/alcohol-sleep-and-learning
.

Doporučené články