Dostatečné propláchnutí zbaví rýži přítomného arzenu

Možná vás překvapí, že rýže obsahuje anorganický arzen, který může pro člověka představovat extrémní nebezpečí a ohrozit zdraví. Prostřednictvím jednoduchého propláchnutí pod čistou tekoucí vodou ale můžete tento toxin z rýže smýt. Výsledkem bude nejen odstranění nebezpečí, ale také zjistíte, že se vám rýže bude méně lepit k sobě.

Arzen v rýži – nebezpečí, které mnoho lidí nezná

Je poměrně překvapivé, že rýže obsahuje významné množství arzenu, což je jedovatá látka. Tato skutečnost však zůstává mnoha lidem neznámá. Dlouhodobá a nadměrná konzumace arzenu může způsobit vážné zdravotní problémy, jako je zvýšený krevní tlak, onemocnění koronárních tepen, nebo dokonce rakovina. Je proto důležité propláchnout rýži důkladně, abyste se tohoto nebezpečí zbavili.

Doporučený článek:  Mandarinky jsou plné vitamínů i antioxidantů. Vyberte v obchodě ty nejlepší
Zdroj obrázku: Freepik

Propláchnutí rýže – správná technika a metody

Existuje několik způsobů, jak rýži správně propláchnout. Nejrychlejší způsob je jednoduše ji propláchnout pod tekoucí studenou vodou. Nicméně tato metoda není nejúčinnější. Při proplachování byste měli sledovat vodu, která protéká sítem, a pokračovat v proplachování, dokud nebude voda úplně čistá. Tím zajistíte, že se většina arzenu z rýže odstraní, a vy ji můžete bezpečně konzumovat. Existují však ještě lepší metody.

Namáčení rýže – účinný způsob odstraňování arzenu

Namáčení rýže je mnohem účinnější než pouhé opláchnutí. Stačí nasypat rýži do misky a zalít ji studenou vodou, nechat ji tam minimálně půl hodiny odpočívat a poté ji ještě jednou důkladně propláchnout. Tímto postupem se zbavíte škodlivého arzenu a navíc se rýže rychleji uvaří. Namáčením se zlepší absorpce vody a také se zbavíte části škrobu, který způsobuje lepivost rýže. Pokud chcete dosáhnout ještě lepších výsledků, můžete zvolit dlouhodobé namáčení. Postup je podobný jako u krátkého namáčení, ale tentokrát nechte rýži namočenou několik hodin, ideálně přes noc. Je doporučeno vodu během tohoto procesu několikrát vyměnit, i když to není nezbytné. Po skončení namáčení stačí vodu slít, rýži nasypat do hrnce, zalít čistou vodou a připravit dle obvyklého postupu. Budete překvapeni, jak rychle se rýže uvaří a jak bezpečná a zdravá bude pro vaše tělo.

Zdroj: https://www.atsdr.cdc.gov/csem/arsenic/physiologic_effects.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4186552/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26515534, https://www.health.com/food/how-to-reduce-arsenic-in-rice
.

Doporučené články