Senioři během léta musí myslet na správnou hydrataci a lehký a výživný jídelníček

Každá sezóna má své výhody a každá vyžaduje mírně odlišný způsob stravování. To je obzvláště důležité pro lidi ve vyšším věku. S každým dalším rokem má tělo dospělého nižší toleranci vůči chybám v dietě. Zapamatujte si několik důležitých rad, protože vaše zdravotní nároky se s věkem zvyšují.

Hydratace je klíčem ke správné výživě

Starší lidé, stejně jako malé děti, jsou obzvláště zranitelní vůči dehydrataci během horka a těchto dní je v roce stále více. Správná výživa buněk začíná jejich správnou hydratací. Dospělý by měl vypít minimálně 2 litry vody denně. V horku když se potíme víc, potřebujeme vody ještě víc. Dávejte si pozor, když pijete kávu nebo černý čaj, ty tělo okyselují a odvodňují. Takže při konzumaci těchto nápojů myslete na to, že vody potřebujete dvakrát tolik.

Doporučený článek:  "Tohle by na talíř nedal ani učeň, okamžitě mi zavolejte kuchaře," reklamoval jsem nepoživatelné jídlo v hospodě

Pokud nemáte rádi chuť vody, zkuste si ji obohatit. Vynikajícími doplňky jsou listy máty nebo bazalky, kousky citronu, limetky, melounu nebo plátků okurky. Všechny tyto rostliny mají alkalickou reakci, takže pozitivně ovlivní hydrataci. Senioři by se měli dávat pozor na horké a ledové tekutiny. Mohou dráždit sliznice v krku a vést k infekci. Vědci varují před negativními důsledky pití horkých nápojů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co jíst v horkých dnech

Kromě vody jsou mimořádně důležitá lehce stravitelná jídla s vysokou nutriční hodnotou. Stojí za to zahrnout dietní výrobky bohaté na betakaroten, který se podílí na tvorbě vitamínu A. To je důležité pro zlepšení stavu pokožky, což je rozhodující při vystavení slunečním paprskům. Je také třeba postarat se o přísun vitamínů C a E, které mají silné antioxidační vlastnosti.

Doporučený článek:  Hubnutí podpoří správné tekutiny. Zázračné čaje pro štíhlou postavu najdeme téměř v každé kuchyni

Nejcennějšími zdroji betakarotenu a vitamínu C jsou žlutá, oranžová a tmavě zelená zelenina a ovoce. Letní strava seniora by měla zahrnovat takové výrobky, jako je mrkev, rajče, žlutá paprika, petržel a celer. Pro doplnění vitamínu E si musíte vybrat kvalitní, za studena lisované rostlinné oleje a ořechy. Letní menu pro seniory by mělo být doplněno sklenicí čerstvě vymačkané šťávy. Nejen z citrusů, ale také ze zeleniny a ovoce.

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/dehydration-and-heat-stroke, https://health.clevelandclinic.org/prefer-piping-hot-tea-heres-why-you-might-want-to-let-it-cool-down-first/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-beta-carotene, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-e
.

Doporučené články