Tymián je jednou ze základních bylin, které máte jistě doma. Dobrou zprávou je, že si ho můžete jednoduše vypěstovat i na balkonu nebo parapetu, takže ho můžete mít k dispozici během celé sezóny. A na zimu si ho můžete usušit. Tymián je ale také lékem na mnoho nemocí. Použít ho můžete při bolesti v krku, kašli, zažívacích problémech nebo otravě jídlem. Jak ho využít nejlépe?
Co je tymián za rostlinu?
Tato bylina se pěstuje po celé Evropě. Najít můžete i více než 10 druhů této rostliny. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších koření u nás, takže by vám v kuchyni neměl chybět. Tymián je velmi nenáročný na pěstování, je mrazuvzdorný a nemá speciální nároky na půdu ani slunce. Často ho díky tomu najdete také na loukách a podél cest.
Zdravotní benefity tymiánu
Mezi nejdůležitější složky tymiánu patří karvakrol, thymol, citral, linalool, geraniol, flavonoidy a kyselina rozmarýnová. Díky tomu má antibakteriální, protiplísňové, antivirové a antiprotozoální vlastnosti. Bylinu můžete využít na infekce krku, kašel, bolest břicha, zvracení, otravu, akné, lupy, mastné vlasy, svědivou pokožku, popáleniny, intimní infekce nebo revmatismus.
Jak doma tymián používat pro své zdraví?
Tymián zakoupíte v každém obchodě s potravinami nebo bylinkami. Sušenou bylinu můžete využít v podobě nálevu. Asi 2–3 lžičky sušené byliny zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat. Potom nálev můžete ihned použít. Nálev můžete využít jako tonikum na pokožku nebo k výplachům krku a vlasů.
Další možností pro využití tymiánu je příprava domácí tinktury. Recept je jednoduchý a poměrně rychlý. Zalijte 50 gramů sušeného tymiánu 1/2 litrem vodky a nechte odstát po dobu 2–3 týdnů. Potom tekutinu přefiltrujte. Domácí tymiánovou tinkturu můžete používat při zažívacích problémech, otravách nebo zvracení. V každém případě vám po malém množství tinktury bude mnohem lépe.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme