Zázračný tymián je nepostradatelné koření i cenný lék. Bylinná tinktura nesmí chybět v domácí lékárničce

Tymián je jednou ze základních bylin, které máte jistě doma. Dobrou zprávou je, že si ho můžete jednoduše vypěstovat i na balkonu nebo parapetu, takže ho můžete mít k dispozici během celé sezóny. A na zimu si ho můžete usušit. Tymián je ale také lékem na mnoho nemocí. Použít ho můžete při bolesti v krku, kašli, zažívacích problémech nebo otravě jídlem. Jak ho využít nejlépe?

Co je tymián za rostlinu?

Tato bylina se pěstuje po celé Evropě. Najít můžete i více než 10 druhů této rostliny. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších koření u nás, takže by vám v kuchyni neměl chybět. Tymián je velmi nenáročný na pěstování, je mrazuvzdorný a nemá speciální nároky na půdu ani slunce. Často ho díky tomu najdete také na loukách a podél cest.

Doporučený článek:  Víc než vánoční koření: skořice tělo dokonale zahřeje a odplaví všechen stres pryč

Zdravotní benefity tymiánu

Mezi nejdůležitější složky tymiánu patří karvakrol, thymol, citral, linalool, geraniol, flavonoidy a kyselina rozmarýnová. Díky tomu má antibakteriální, protiplísňové, antivirové a antiprotozoální vlastnosti. Bylinu můžete využít na infekce krku, kašel, bolest břicha, zvracení, otravu, akné, lupy, mastné vlasy, svědivou pokožku, popáleniny, intimní infekce nebo revmatismus.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak doma tymián používat pro své zdraví?

Tymián zakoupíte v každém obchodě s potravinami nebo bylinkami. Sušenou bylinu můžete využít v podobě nálevu. Asi 2–3 lžičky sušené byliny zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat. Potom nálev můžete ihned použít. Nálev můžete využít jako tonikum na pokožku nebo k výplachům krku a vlasů.

Doporučený článek:  Nakládaná cibule je skvělým doplňkem do salátů nebo domácích burgerů

Další možností pro využití tymiánu je příprava domácí tinktury. Recept je jednoduchý a poměrně rychlý. Zalijte 50 gramů sušeného tymiánu 1/2 litrem vodky a nechte odstát po dobu 2–3 týdnů. Potom tekutinu přefiltrujte. Domácí tymiánovou tinkturu můžete používat při zažívacích problémech, otravách nebo zvracení. V každém případě vám po malém množství tinktury bude mnohem lépe.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme
.

Doporučené články