Vypadá jako petržel, obsahuje však prudký jed. Splést si ji může i zkušený zahradník

Tetlucha kozí pysk je poměrně neznámým druhem rostliny, který může způsobit obrovské zdravotní problémy. Její listy přitom vypadají jako listy petržele. Petržel je pro lidské tělo přínosná a velmi zdravá, ale listy tetluchy vás mohou zabít. Jak rostliny od sebe rozpoznat a co dělat v případě otravy touto jedovatou rostlinou?

Kde se tetlucha kozí pysk nachází?

Při pěstování rostlin musíte počítat s plevelem, který je zapotřebí pravidelně odstraňovat. Jedním z velmi jedovatých druhů, který můžete mít na zahradě, je také tetlucha kozí pysk. Vyskytuje se nejen po celé Evropě, ale také na Kavkaze a západní Asii. Bohužel se může vyskytovat v jakémkoli substrátu a přijme jakýkoli typ půdy. Můžete na ni proto narazit skutečně kdekoli.

Doporučený článek:  Hladinu cholesterolu přirozeně sníží obyčejné bylinky. Riziko srdečních chorob klesne na minimum

Tetlucha kozí pysk se často zaměňuje za petržel, protože má podobné listy. Proto se jí také někdy říká psí petržel. Rostlina má holý stonek o výšce 10–50 centimetrů. Listy jsou na spodní straně lesklé, široké od stonku a zakončené hrotem. Květy jsou malé a bílé. Tetlucha je jednoletá rostlina a její květenství můžete pozorovat od června do října.

Zdroj obrázku: Freepik

Jeden z nejjedovatějších druhů plevelných rostlin

Tato rostlina je nebezpečná nejen pro člověka, ale také pro krmná zvířata. Obsahuje chemické sloučeniny, které mají pro člověka smrtelné následky. Obsahuje totiž kyselinu mravenčí, která se nachází také v chloupcích kopřivy nebo v mravenčím jedu. Obsahuje ale také sloučeniny, které se nachází ve žluklém másle. V každém případě je velmi jedovatá a její konzumace končí často tragicky.

Doporučený článek:  Čerstvé bylinky z obchodu mohou vydržet po mnoho týdnů. Klíčem je přesazení a sestřižení

Po konzumaci této rostliny dojde k podráždění sliznice trávicího traktu a v konečném důsledku k paralýze nervového systému. Mezi základní příznaky otravy patří nedostatek chuti k jídlu, záchvaty, rozšířené zornice nebo poruchy rovnováhy. Po těchto příznacích přichází silné bolesti, ochrnutí a smrt. Těžký průběh může postihnout nejen zvířata, ale také lidi.

Zdroj: https://luontoportti.com/en/t/1825/fools-parsley
.

Doporučené články