Černý kmín je sice koření nevýrazného vzhledu, ale zase naopak výrazné chuti

Nenápadný černý kmín nebývá v kuchyni často považován za potřebný. Někteří kuchaři na ni však nedají dopustit. Její využití je mnohem širší než jen v pečivu. Skvěle se hodí například i k pečenému masu nebo bramborám. Navíc je velmi zdravá, takže vám jistě doporučujeme její pravidelné používání v kuchyni.

O její síle věděli už staří Egypťané

Byli to právě oni, kteří zpozorovali mimořádný účinek na lidský organismus. Věřili dokonce, že je to přírodní lék na všechny nemoci. I když se pěstuje v různých koutech světa, říká se, že pochází z Asie. Je to malá rostlina nedosahující velké výšky, ale za to vyniká krásnými modrými květy. Za nejvzácnější se však považují, černá semínka z této rostliny, která obsahují velké množství cenných látek. Kmín se tak využívá pro dekorativní, kulinářské ale i lékařské účely.

Doporučený článek:  Při onemocnění štítné žlázy hraje jídelníček klíčovou roli. Tělo potřebuje podpořit správnými složkami

Jak jsme již zmiňovali, tato nenápadná semínka překypují cennými látkami. Jsou bohatým zdrojem flavonoidů, bílkovin a aminokyselin. Patří mezi poklad éterických olejů, protože v jejich složení převládá kvercetin a tymochion. Je zdrojem vitamínů B a minerálů jako zinek, selen, hořčík, železo. Takže semínka černého kmínu můžeme využít i v léčivých infuzích, tinkturách a macarátech. Potravinářský průmysl dokonce začal lisovat ze semen i olej.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké zdravotní benefity má černý kmín

Kompletní seznam benefitů by byl asi velmi dlouhý, pro to uvedeme alespoň některé z nich. Největší z nich je určitě zlepšení fungování trávicího systému. Proto je dobré kmín používat v případech nechutenství ale i při onemocněních souvisejících se žaludkem nebo střevy. To je důvod, proč jsou extrakty z černého kmínu přidávány i do léčivých produktů nebo doplňků stravy na podporu trávení. Vliv kmínu je očividný i na oběhovou soustavu. Účinné látky pomáhají normalizovat krevní tlak, omezit množství cholesterolu a tím pádem zmenšuje riziko onemocnění jako infarkt a mrtvice.

Doporučený článek:  4 nápady, jak vylepšit ovesnou kaši. Netradiční dobrota zachutná i dětem

Nezapomínejme také na obsah selenu. Tento minerál je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Tento prvek podporuje její práci a celkově pomáhá produkovat hormony pro správné fungování těla. Staráte-li se o krásný a zdravý vzhled můžete ho dosáhnout díky biotinu, který se v semenech nachází. Ten podporuje stav pokožky a má čistící účinek a také pomáhá k pomalejší tvorbě vrásek.

Zdroj: https://food.ndtv.com/food-drinks/10-incredible-health-benefits-of-nigella-seeds-kalonji-1456233
.

Doporučené články