Základem zdravého hubnutí je vyvážený a pestrý jídelníček

Dieta, slovo, které se nejčastěji zmiňuje v době novoročních předsevzetí nebo s příchodem teplých dnů, kdy se lidé snaží zhubnout takříkajíc do plavek. Jak ale docílit štíhlé postavy a zdraví, když existuje tolik různých módních diet, které propagují slavné herečky, influencerky nebo známé osobnosti? S ohledem na možná rizika je vždy dobré se podívat, co říkají odborníci a který ze stravovacích režimů doporučují oni. Namísto diety totiž často doporučují řídit se jednoduchými stravovacími pravidly.

Nedostatek živin i energie

Ze dne na den přestat jíst nebo konzumovat pouze rostlinnou stravu? Nebo vyzkoušet ketodietu, která omezuje sacharidy a bílkoviny a má rychlé účinky v podobě shození kil navíc? Diet existuje opravdu hodně, ale namísto módních trendů je důležité si podrobně prostudovat jejich principy, aby nedošlo k poškození zdraví. Ne každý stravovací režim je také vhodný pro každého, u některých diet hrozí nedostatek živin, vyčerpání a únava z chybějící energie. Největším úskalím je pak jojo efekt, kdy se kila vrátí s velkou razancí rychle zpátky po skončení dietního úsilí.

Doporučený článek:  Sladidla nejsou vždy lepší volbou než klasický cukr
Zdroj obrázku: Freepik

Podmínky pro správnou redukční dietu

O jaké dietě je tedy možné říci, že je správná? Rozhodně ta, kterou lze držet dlouhodobě bez jakýchkoli vedlejších následků. Jídelníček musí být vyvážený a dodávat tělu veškeré základní živiny, vitamíny a minerály. Dalším pravidlem je pestrost, těžko někdo vydrží držet dietu, když mu dané potraviny nechutnají nebo je jídelníček jednotvárný. Naopak, vhodnější je zařadit zdravé a sezónní suroviny. Co si budeme namlouvat, dieta musí chutnat, jinak ji nelze držet v rámci dnů, týdnů či měsíců. Ideální je příjem asi 1200 kcal, aby tělo netrpělo nedostatkem energie a nedošlo ke zpomalení metabolismu. Posledním bodem, který je potřeba zmínit, je odbornost. Vždy je třeba vybírat dietu, kterou podporují odborníci a za kterou stojí vědecký výzkum.

Doporučený článek:  Citron do čaje není jediná možnost. Oblíbený nápoj zajímavě ochutí kdoule, prospěje dokonce sedmkrát líp

Středomořská dieta a DASH dieta

Mezi experty má největší ohlas takzvaná středomořská dieta a DASH dieta, kterou lékaři doporučují při vysokém krevním tlaku. Obě diety nejsou vlastně striktními stravovacími režimy, ale životními styly založenými na konzumaci zeleniny, ovoce, libového masa, ryb, luštěnin, celozrnných výrobků, mléčných a kysaných produktů, ořechů a semínek, kdy se tyto složky pestře kombinují a šetrně upravují bez nadbytečného solení. Pro dochucení se používají bylinky, z olejů pak rostlinné, zejména olivový. Nejzásadnějším principem je pak zamezení přejídání.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/meal-plans, https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/healthy+living/is+your+health+at+risk/the+risks+of+poor+nutrition, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-weight/best-diet-quality-counts/, https://www.nhlbi.nih.gov/education/dash/research
.

Doporučené články