Dýňová semena jsou zdravým doplňkem jídelníčku. Jsou plná vitamínů, minerálů a antioxidantů

Dýňová semínka jsou stále málo oceňována a vynechávána z denního menu. Po oloupání a nakrájení dýně často přistávají v koši, což je obrovská chyba. V průběhu let vědci dokázali, že mají úžasný účinek na lidské tělo, mohou dokonce chránit před vážnými, život ohrožujícími chorobami.

Zdroj vitamínů a minerálů

Tato nenápadná semena, jak se ukazuje, jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin, hořčíku, draslíku a vápníku, železa a cenných polynenasycených mastných kyselin. Kromě toho v dýňových semenech najdeme také mangan, fosfor, měď, zinek a vitamíny E, B, B2, B6, C a D. Každý, kdo bojuje se srdečními problémy nebo hypertenzí, by měl do své každodenní stravy zahrnout dýňová semínka. Četné studie také prokázaly, že draslík i hořčík mají velký vliv na srdce, a mohou dokonce chránit před rozvojem nemocí tohoto orgánu.

Doporučený článek:  Detoxikace tělo pročistí a dodá mu novou energii. Nejúčinnější je zařadit do stravy jednoduché produkty

Draslík je zodpovědný za aktivaci enzymu potřebného ke stimulaci srdce k práci, zatímco hořčík umožňuje efektivnější práci a minimalizuje riziko poruch jeho rytmu. V malých semenech ukrytých uvnitř dýně můžeme nalézt také fenolové kyseliny, které jsou silnými antioxidanty. Pro lidi, kteří chtějí chránit srdce, jsou obzvláště cenné, protože brání tvorbě krevních sraženin, a jsou také zodpovědné za udržení normálního krevního tlaku.

Zdroj obrázku: Freepik

Další výhody dýňových semen

Odborníci na výživu také dodávají, že dýňová semena jsou vynikajícím produktem, který má příznivý vliv na nervový systém. Měla by být také zahrnuta do stravy lidí trpících svalovými křečemi, vystavených dlouhodobému stresu, jakož i těch, kteří mají sklon k sezónním infekcím. Kromě toho bylo prokázáno, že dýňová semena díky svým prospěšným složkám ovlivňují i ​​jiné procesy v těle.

Doporučený článek:  Nezdravý jídelníček dává ledvinám zabrat. Tohle je to nejhorší, s čím musí bojovat

Dokážou zajistit lepší stav vlasů a nehtů, jsou užitečná při depresivní náladě, úzkosti, nespavosti, mají příznivý vliv na prostatu, podporují imunitní systém, pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi. Semínka mohou být nápomocná i v boji proti střevním parazitům. Přestože dýňová semena mají neocenitelné vlastnosti, měli byste pamatovat na jejich kalorický obsah. Jezte je tedy s mírou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-pumpkin-seeds
.

Doporučené články