Jablečný ocet má spoustu využití nejen v kuchyni, ale i v kosmetice. Léčí nebo zklidňuje mnoho závažných onemocnění, podporuje hubnutí a pomůže při zkrášlování. Nemusíte ovšem utrácet peníze při jeho nákupu. Jeho ceny mohou být někdy vysoké. Můžete si jej jednoduše připravit i doma.
Různé recepty
Kolik žen v domácnosti, tolik receptů pro přípravu octa z jablečného moštu. Za nejlepší se však považují ty, ve kterých se používají celá jablka. To se však doporučuje, jen pokud máte domácí jablka, která nebyla ošetřena žádným postřikem. Proto pokud se chystáte připravovat ocet doma, zkuste si najít spolehlivý zdroj, u kterého jste si jisti kvalitou jablek.
Oloupeme dva kilogramy jablek, vložíme slupky do hlubokého hliněného hrnce nebo velké nádoby a zalijeme převařenou vodou. Nejlepší je změřit množství pomocí sklenic, protože v dalším kroku přidáme tolik polévkových lžic cukru, kolik jsme nalili do misky vody. Slupka nesmí vyčnívat nad vodou, protože za těchto podmínek by začaly hnít. Můžete si pomoci například malou poklicí, která by měla zabránit vystoupání slupek na povrch, ale obecně by mělo stačit správné míchání a tlačení na dno.
Příprava octa
Takto připravená jablka celá přikryjeme gázou a zajistíme gumičkou. Odložíme na čtyři týdny na tmavé místo při pokojové teplotě. Obsah jednou denně promícháme. Po jednom měsíci přecedíme hotový ocet a nalijeme ho do tmavých lahví. Od té doby by se měl skladovat v chladničce.
Bude nám sloužit jako zdravější náhrada za lihoviny, trávicí pomůcka, pro koupele na bolavé klouby, po spálení od slunce, lék na bolest v krku a nachlazení, jako alternativa k toniku a antiperspirantům. Možnosti použití jsou téměř neomezené. Jablečný ocet může být součástí stravy dětí, ale není vhodný ke konzumaci dětí mladších dvou let.
Zdroj: https://www.goingzerowaste.com/blog/how-to-make-apple-cider-vinegar-from-scraps/