Vyvážená strava je základem pevného zdraví. Vláknina je jednou z nejdůležitějších látek pro správné fungování organismu. Podporuje peristaltiku střev, pomáhá s udržováním správné tělesné hmotnosti a má příznivý vliv na hladinu glukózy v krvi.
Zvýšení vlákniny ve stravě
Za prvé stojí to za to nahradit bílý chléb celými zrny a celozrnnými výrobky a místo brambor si vybrat zdravé obiloviny, jako pohanku nebo ječmen. Čerstvé ovoce nebo zelenina by měly doplnit každé jídlo. Luštěniny a ořechy jsou dalším prvkem, který zvýší podíl vlákniny v potravě. V druhém případě by se zvláštní pozornost měla věnovat jejich energetické hodnotě. Kešu má 553 kcal na 100 g váhy, makadamové ořechy zase 718 kcal na 100 g.
Správné množství vlákniny má příznivý vliv na střeva. Důvodem je skutečnost, že nejen podporuje správné fungování samotného gastrointestinálního traktu, ale také stimuluje pohyby střev a zlepšuje translokaci potravinových polotovarů. Vláknina z potravy působí ve střevech jako metla, která dráždí jejich stěny, což vede ke zlepšení peristaltiky střev stimulací dodávky krve.
Kde najdeme vlákninu
Z ovoce je skvělou volbou banán, černé bobule, hruška, jablko, ostružiny, maliny, rybíz a sušené ovoce, hlavně meruňky a broskve. Cereální výrobky a ořechy patří mezi nejbohatší potraviny na vlákninu. Vhodné jsou kukuřičné lupínky, celozrnné pečivo, ořechy, pšeničné otruby, dýňová semena, žitné a ovesné vločky, hnědá rýže, sezam a kokosové vločky. Pokud si chcete vybrat nejlepší produkt z výše uvedeného seznamu, určitě byste měli vsadit na pšeničné otruby.
Ze zeleniny je nejlepší volbou křen, česnek, bílé fazole, červené fazole, zelený hrášek, mrkev, petržel a celer. Upozorňujeme, že lidé se střevními problémy, jako například syndromem dráždivého tračníku (IBS), nesmí konzumovat nerozpustnou potravinovou vlákninu. Produkty, jako jsou otruby, ořechy nebo luštěniny, mohou zhoršit příznaky tohoto syndromu.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/22-high-fiber-foods