Pevné kosti do vysokého věku: Klíčem je strava bohatá na vápník, kolagen a vitamíny

Výzkumy ukázaly, že až 90 procent lidí má problémy s nedostatkem vitamínu D, což má velmi negativní dopad na jejich zdraví. Vitamín D je totiž klíčový pro vstřebávání vápníku v těle. Ten hraje důležitou roli při posilování kostí. Pokud máte slabé kosti, bolestivé klouby nebo revmatismus, možná za to může špatná skladba jídelníčku. Co byste měli jíst pro pevné kosti?

Mléko není jediný zdroj vápníku

Odhaduje se, že 99 procent vápníku v těle je uloženo v kostech. Vápník je nezbytný pro správný vývoj a růst kostí. Proto je velmi důležitý hlavně u dětí. Hodně lidí si myslí, že je pouze v mléce, ale to není pravda. Nachází se také v rybách, luštěninách, obilovinách, ořeších a semenech, tofu, sušeném ovoci a zelené zelenině (brokolici, špenátu nebo kapustě).

Doporučený článek:  Káva posiluje srdce a prodlužuje život. Je ale nutné pít ji s rozumem

Co jíst pro vitamín D?

Vitamín D dodává tělu hlavně slunce. Pobyt na čerstvém vzduchu byste neměli podceňovat, a to ani během zimy, kdy není tolik sluníčka. Ve stravě ho můžete doplnit prostřednictvím vajec, mléka nebo ryb. Během zimy se ovšem doporučuje užívat vitamín D ve formě doplňků stravy, protože se můžeme setkat s jeho nedostatkem. Podle výzkumů nedostatkem tohoto vitamínu trpí asi 90 procent lidí.

Zdroj obrázku: Freepik

Doplňte přírodní kolagen

Kolagen je důležitý pro naše chrupavky, šlachy a pojivovou kostní tkáň. Po 26. roce věku ovšem začne v našem těle klesat. Doplnit byste ho měli pomocí doplňků stravy, protože se nachází jen ve velmi specifických potravinách. Najít ho můžeme ve vepřové želatině, koleni, drůbežích stehnech, drobech nebo žraločích chrupavkách.

Doporučený článek:  Tuhle dekoraci se bát sníst nemusíte. Před zimou nakopne tělo vitamíny

Vitamín C a omega-3 mastné kyseliny podporují kosterní systém

Vitamín C podporuje správnou tvorbu kolagenu v těle. Kromě toho má i mnoho dalších pozitiv. Nachází se v citrusech, česneku, cibuli, paprice, zelí, květáku nebo lesních plodech a jahodách. Nakonec omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro naše klouby. Najdete je v tučných rybách (lososu, makrele), lněných semínkách, ořeších, chia semínkách, sójovém oleji nebo řepkovém oleji.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/bone-health/food-for-strong-bones/
.

Doporučené články