Sladidla nejsou vždy lepší volbou než klasický cukr

Dnešní doba bohužel přispívá k tomu, že lidé čím dál více tloustnou. Je to dané nejen tím, že nezdravě jíme, ale také tím, že nemáme skoro žádný pohyb a jedinou aktivitou bývá přesun z automobilu do kanceláře. Víte, že i náhražky cukru nemusí být tolik zdravé, jak je někteří prezentují? Pojďme si ukázat, z jakých surovin můžete přibrat i několik kilogramů, i když si myslíte, že se stravujete správně.

Jsou sladidla vhodnější než cukr?

Nadměrná konzumace cukru děsí hlavně odborníky, protože případů cukrovky přibývá raketovým tempem. Jednou z variant, jak se zbavit závislosti na cukru, je použití sladidel. Jsou ale skutečně vhodnější než samotný cukr? Některá mohou obsahovat látky, které naopak mohou lidskému tělu uškodit. Podívejte se na zoubek umělým sladidlům.

Doporučený článek:  Podvýživa přináší nepříjemné zdravotní potíže. Tělo ocení pravidelný a vyvážený jídelníček

Umělá sladidla najdete nejen v dietních potravinách, ale můžete si je přidat také do čaje nebo kávy. Možná pak máte pocit, že jíte zdravěji, ale není tomu tak vždycky. Vyplatí se konzumovat je s mírou, stejně jako jiné potraviny, které nepatří do zdravého jídelníčku. Vědci totiž udělali výzkum, který šokoval svými výsledky. Sladidla se jako lepší varianta cukru pouze tváří.

Zdroj obrázku: Freepik

Ve sladidlech najdeme mnoho škodlivin

Jak se ukázalo, umělá sladidla nejsou tak zdravá, proto by je lidé měli užívat s mírou. Stejně jako u cukru se jedná o látky, které mohou našemu tělu ublížit. V souvislosti s výzkumem vědci ukázali, že sladidla mají spojitost se vznikem srdečních onemocnění, která mohou skončit až smrtí pacienta, pokud se včas nezasáhne. Proto byste měli přemýšlet nad tím, jestli sladidla vůbec používat.

Doporučený článek:  Rajčata jsou zdravá, správné kombinace na talíři jsou důležité

Studie trvala dlouhé roky, aby výsledky byly relevantní. Jak se ukázalo, sladidla nejsou extrémně nebezpečná, lidé by ale měli přemýšlet nad tím, jestli je nutné je používat. Možná bude lepší dát si do kávy malou lžičku opravdového cukru, než sypat do nápoje malé tabletky plné neznámých látek.

Zdroj: https://www.who.int/news/item/15-05-2023-who-advises-not-to-use-non-sugar-sweeteners-for-weight-control-in-newly-released-guideline, https://www.cdc.gov/media/releases/2022/p1229-future-diabetes-surge.html, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4899993/, https://www.nhlbi.nih.gov/news/2023/common-type-artificial-sweetener-linked-increased-risk-heart-attack-and-stroke, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8946744/
.

Doporučené články