Většina lidí vodu z brambor vylije do dřezu. Vůbec netuší, o jaký poklad tím přichází

Znáte to, vaříte si jídlo, jako přílohu si vyberete brambory, a jakmile skončíte, po uvaření vodu vylijete. Jenomže to je ohromná škoda, protože voda z vařených brambor obsahuje mnoho cenných složek, jež nám pomůžou v péči o rostliny. Nejen že ušetříte za chemická hnojiva, ale také ulevíte životnímu prostředí.

Toto spojení je ideálním, jelikož brambory patří k nejčastěji zvolené příloze u nás. Dále si rozebereme, jaké cenné látky bramborová voda obsahuje, jak působí na rostliny a které rostliny bychom raději neměli touto vodou zalévat.

Doporučený článek:  Chodit s herpesem do lékáren bývá zbytečné. V kuchyních nalezneme osvědčené léky

Co vše je obsaženo v bramborové vodě

Po dovaření brambor vodu vyléváme do dřezu, aniž bychom si uvědomovali, že se zbavujeme velice cenných látek. Tato voda obsahuje totiž fosfor, hořčík, škrob, vlákninu, vápník, vitamíny A, B, E a K, draslík a železo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak ovlivňuje rostlinu bramborové hnojivo?

Je to velice jednoduché. Bramborová voda obsahuje výše zmíněné látky. Každá z nich má vliv na funkci rostliny. Vysoký obsah fosforu příznivě ovlivňuje vývoj kořenového systému a urychluje tak růst. Draslík má pozitivní vliv na listy, posílí je, zlepšuje také stav květů i jejich růst. Ostatní složky pomáhají při boji se škůdci a chorobami. Škrob obsažený ve vodě příznivě působí na mikroorganismy v půdě.

Doporučený článek:  Stačí rozpustit ve vodě a zažívací problémy zmizí. Vyzkoušejte netradiční nápoje z různých koutů světa

Jak hnojit rostliny vodou po bramborách

I přes pozitivní účinky a vlastnosti, které jsme napsali, musíte být opatrní, co se týče volby květin, které hodláte zalévat právě touto vodou. Některé rostliny mají totiž své specifické potřeby, jaké tato voda nemůže splnit. Určitě byste se měli vyhnout zalévání těchto květin:

  • vřesů,
  • orchidejí,
  • kapradin.

Rozhodně se nedoporučuje zalévat rostliny horkou nebo vařící vodou. Nejvhodnější je počkat, dokud voda nevychladne, a poté můžete začít se zaléváním. Pamatujte, že tato voda nesmí být osolená, jinak uškodíte rostlinám. Při použití tohoto hnojiva nezapomínejte normálně zalévat vodou rostliny, nejlépe do misky pod květináč. Bramborovou vodu můžete použít i pro obohacení kompostu.

Zdroj: https://flourishingplants.com/using-potato-water-for-plants/
.

Doporučené články