Perlivá voda je účinný čisticí prostředek i hnojivo pro rostliny

Perlivá voda se těší poměrně velké oblibě. Díky svým osvěžujícím vlastnostem se využívá k přípravě nejrůznějších nápojů. Avšak může mít i řadu dalších využití, a to nejen v kuchyni. Chová se i jako čisticí prostředek nebo třeba hnojivo na rostliny. Netoxický čisticí prostředek je jistě žádaný v každé domácnosti.

Neobvyklá využití perlivé vody

Nečekaně se perlivá voda dá využít jako hnojivo pro květiny. Když je budete jednou až dvakrát týdně zalévat perlivou vodou, dostanou všechny potřebné živiny. Rostliny tak budou lépe růst, prospěje to jejich zdraví a odmění vás svou krásou. V případě rostlin, které upřednostňují kyselou půdu, tento způsob zalévání doporučují odborníci samotní. Zkusit zalévat tak můžete vřesy nebo orchideje.

Doporučený článek:  Z dýně připravíme delikátní polévku, palačinky nebo muffiny

Skvělou účinnost má i v oblasti odstraňování mastných skvrn. Předtím, než se rozhodnete použít chemické přípravky, dejte šanci perlivé vodě. Na mastné místo nastříkejte hodně vody a pak otřete. Tento způsob je vhodný zejména na skvrny od červeného vína nebo mastnoty. V případě polití červeným vínem nejprve skvrnu otřete ručníkem, následně na ni nalejte perlivou vodu a opět otřete. Toto opakovaně provádějte, dokud skvrna nezmizí.

Zdroj obrázku: Freepik

Poradí si i se rzí

Uplatnění našla i v boji s korozí. Nejdou-li vám vyšroubovat rezavé šrouby, polijte je vodou a nechte pár minut působit. V perlivé vodě je obsažen plyn, díky kterému tekutina zapůsobí na rez a šrouby půjdou snadno vyndat.

Doporučený článek:  Osvojte si techniky, jak efektivně zabránit připalování jídel

Účinná je i na čištění připálených hrnců. Do špinavého nádobí nalejte po uvaření perlivou vodu a nechte chvíli působit. Uvolnění připáleného jídla způsobí oxid uhličitý, který je v nápoji přítomný. Pak bude vyčištění hrnců téměř bez práce. Vhodná je i pro odstranění sedliny z kávy nebo sedimentu z čaje. Když hrnky naplníte perlivou vodou a necháte odstát do druhého dne, nebudete vědět, že hrnky kdy byly špinavé.

Zdroj: https://www.electrodry.com.au/news-blog/8-amazing-cleaning-uses-for-soda-water/
.

Doporučené články