Pampelišku všichni dobře známe z luk, parků a trávníků. I když je většinou brána jako plevel, má mnohé zdravotní účinky. Podporuje činnost jater, slinivky břišní a ledvin, zklidňuje záněty kůže, podporuje trávení a je prospěšná v boji proti infekcím horních cest dýchacích. Je to medonosná rostlina, proto se často rozšiřuje kolem včelínů, kde přispívá k produkci medu.
Vyřeší problémy s játry
Pampeliška stimuluje játra k produkci žluči a usnadňuje její tok žlučovými cestami do dvanáctníku. Navíc zvyšuje produkci kyseliny v žaludku. Její působení se využívá při léčbě jater po zánětech. Extrakt z kořene pampelišky má protirakovinný účinek, během klinické studie bylo vypozorováno, že u lidí s rakovinou kůže rakovinné buňky po užívání odumřely. Navíc se osvědčil při léčbě leukémie.
Tato rostlina má také protizánětlivé vlastnosti a urychluje hojení ran. Perfektní je na bradavice, suchou pokožku a atopický ekzém. Aplikují se obklady z čerstvých listů nebo pampelišková mast, kterou vyrobíte z olejového macerátu a včelího vosku. Skvělou zprávou pro diabetiky je fakt, že pampeliška obsahuje inulin, přírodní prebiotikum, které reguluje metabolismus sacharidů.
Pomůže zhubnout a vyčistit krev
Pravidelné pití nálevu z květů se doporučuje lidem, kteří se snaží zhubnout. Pampeliška má dále diuretický účinek, což znamená, že pomáhá čistit krev od toxinů a odstraňuje otoky. Nevýhodou je, že může způsobovat alergické reakce. Také by ji neměli užívat lidé trpící překyselením žaludku a těhotné a kojící ženy.
Listy pampelišky se dají jíst syrové ve formě salátu. Z pampelišky můžete také vyrobit med, který má antibakteriální účinky a je vhodný při boji s nachlazením. Nejoblíbenější je ale pampeliškový sirup, který připravíte z 1 kilogramu květů. Zalijte je studenou vodou, povařte 15 minut, na den odstavte, sceďte a poté přidejte kilogram cukru a šťávu ze dvou citronů. Zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí a směs nezhoustne.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits