Šalvěj muškátová je výjimečným kořením i lékem. Její účinky ocení každá žena

I když je šalvěj nejčastěji spojena s lékařským ošetřením, s farmaceutickými účely a zejména s perorálním použitím, je bezpečnější používat její slabší odrůdy. Šalvěj muškátová je odrůda s mimořádně působivým květenstvím a pěstuje se převážně pro dekorativní účely. Šalvěj muškátová má však mnoho léčivých vlastností. Může být dokonce použita v kuchyni jako koření.

Léčivá, ale i škodlivá

Šalvěj lékařská má mnoho výhod a může přinést mnoho zdravotních účinků, není to ale nejlepší volba pro perorální použití. Infuze a výtažky ze šalvěje se mohou úspěšně používat zevně. Působí dobře na otok, bolesti kloubů a jako ústní voda. I když jejich užití není kontraindikováno, šalvěj v nízké dávce může pomoci s trávicími problémy.

Doporučený článek:  Při zánětu spojivek uleví heřmánkový obklad, alergici ho však nesmějí používat

U šalvěje je důležité dávat si pozor na množství a není dobré to s ní přehánět. Je to kvůli silným éterickým olejům obsaženým v rostlině a především toxickému thujonu. Pro perorální použití je lepší zvolit muškátovou odrůdu. Muškátová šalvěj má intenzivní aroma a nemusí být každému moc příjemná, zato přitahuje opylující hmyz.

Zdroj obrázku: Freepik

Šalvěj v kuchyni

Díky výraznému aroma se může muškátová bylina používat v kuchyni ve formě koření. Perfektně zdůrazňuje chuť jídel připravených na základě bílého a červeného masa a ryb. Pomůže také s jejich trávením. Používá se k aromatizaci piva a vína. Z listů muškátové šalvěje se získává cenný éterický olej, který se používá v mnoha odvětvích kosmetiky. Využívá se k výrobě krémů a šamponů na vlasy a jiných výrobků pro péči o tělo.

Doporučený článek:  Při trávicích potížích uleví nejlépe oblíbené bylinky. Zaženou nevolnost i pálení žáhy

Éterické oleje obsažené v muškátové šalvěji dělají z byliny cenný lék. Infuze připravené na jejich základě mají diastolický a uklidňující účinek. Doporučují se zejména ženám při nepříjemných příznacích souvisejících s menstruací, a dámám v perimenopauzálním období. Muškátová šalvěj bude nápomocná při regulaci nestabilního hormonálního managementu, zejména estrogenního.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/clary-sage
.

Doporučené články