Strava se skládá z bílkovin, sacharidů a tuků. Pokud nám jedna základní složka potravy chybí, určitě se to začne nějakým způsobem projevovat. Jestliže se ve vaší stravě vyskytuje málo tuků, a to hlavně těch zdravých, vaše tělo vám to dá jasně najevo. Jaké signály bychom neměli v této souvislosti podceňovat?
Proč jsou tuky tak důležité
Základní tuky obsažené ve stravě se dělí na nasycené a nenasycené. Na ty nenasycené bychom si měli dát velký pozor, jelikož jsou zdraví nebezpečné. Jedná se hlavně o živočišné tuky. Tyto tuky zvyšují hladinu „zlého“ cholesterolu, a tím přispívají ke kardiovaskulárním problémům a obezitě jako takové. Tuky jsou celkově velmi důležitá složka potravy, jelikož jsou stejně jako sacharidy zdrojem energie. Tuk je sám o sobě součástí buněčných membrán, podporuje funkci mozku i očí a urychluje hojení ran. Je také velmi důležitý pro správné fungování hormonálních cyklů v těle. Dospělý člověk by měl tuků zkonzumovat mezi 25 a 30 % z celkové kalorické hodnoty denního příjmu.
Příznaky nedostatku tuků v těle
Jak je známo, tuky jsou důležité pro proces vstřebávání vitamínů A, D, E a K. Pokud tuky nemáme, nemají tyto vitamíny šanci se do našeho organismu dostat. V důsledku toho se může objevovat šeroslepost, otok dásní, vyklání zubů, či dokonce i neplodnost. Deficit tuku může vést k celkovému zánětu kůže, pomalému hojení ran, vypadávání vlasů a k celkovému oslabení imunitního systému.
V jakých potravinách najdeme ty „zdravé“ tuky?
Nejzdravější tuky jsou ty rostlinné. Mezi nejznámější patří avokádový tuk, kokosový olej nebo například extra panenský olivový olej. Pokud chcete do těla dostat olej jinak, než že jej nalijete na lžíci jako rybí tuk, doporučuje se dostatečná konzumace ořechů, semínek a celozrnného pečiva.
Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/different-fats-nutrition/