Vegetariánský styl se nevyhýbá ani psím miskám. Veterináři před touto stravou varují

V dnešní době existuje obrovský výběr jídla nejen pro nás, ale i pro naše psí miláčky. Psí strava je, stejně jako lidská, nesmírně důležitým prvkem každodenního života a také součást péče o zdraví našeho mazlíčka. Stále častěji ale můžeme slýchat o novém trendu ve výživě psů – vegetariánské stravě. Může být pes vegetarián skutečně zdravý, nebo jde o nebezpečné experimentování?

I pes může mít alergii

K vegetariánské zvířecí stravě se většinou uchylují majitelé, kteří se sami rozhodli tento životní styl vyznávat a nechtějí podporovat masný průmysl ani nákupem masa pro psy. Pravdou je, že každý pes je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Zároveň i psi mohou trpět alergiemi jak na některý druh masa, tak na obilí. Alergie se většinou projevuje průjmem, apatií, zvracením nebo vyrážkou.

Doporučený článek:  Dobře ochucené tofu vynikne nejen ve veganské stravě. Je unikátním zdrojem bílkovin a vzácných isoflavonů

Jakákoliv výrazná změna stravy by měla být vždy konzultovaná s veterinářem. Pokud vegetariánskou stravou začneme psa krmit sami, může trpět nedostatkem nezbytných živin. Psi jsou na rozdíl od koček klasifikováni jako relativní masožravci. Jejich organismus k fungování potřebuje vodu, sacharidy, proteiny, tuky, vitamíny a minerály.

Zdroj obrázku: Freepik

Vegetariánství u psa je možné, ale nikoliv žádoucí

Zatímco sacharidy může pes získávat ze zeleniny a ovoce, proteiny nacházející se v mase jsou kvalitnější než ty rostlinné, takže z nich tělo vylučuje jen málo odpadu. To samé platí o tucích. I když je možné tyto složky v psí stravě nahradit rostlinnou stravou, kvalita těchto náhražek a uspokojení psích potřeb z dlouhodobého hlediska jsou diskutabilní.

Doporučený článek:  Vaření v myčce nádobí patří mezi aktuální trendy. Ušetří čas a je snadné

Ani veterináři vegetariánské stravě nejsou příliš naklonění. Jelikož se jedná o poměrně nový trend, je jen málo informací o dlouhodobých zdravotních následcích. Došli k závěru, že ačkoliv je možné psa krmit jako vegetariána, není pro něj tato dieta vhodnější ani zdravější než ta masová. V opozici vůči vegetariánské stravě stojí BARF dieta, která spočívá v krmení syrovým masem i s kostmi.

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/dogs-can-adapt-to-a-vegan-diet/
.

Doporučené články