Skvrny na ubrusu vyčistí účinně domácí prostředky

Nedílnou součástí stolování jsou ubrusy. Ty velmi často trpí, protože málokterou hostinu, která je na nich pořádána, přežijí bez poskvrny. Tu upadne kousek dortíku, tam se vylije červené víno nebo ukápne černá káva. Ubrus je pak plný skvrn, které je třeba vyprat. Nejhůře na tom bývají bílé ubrusy. Víte, jak jim vrátit zpátky jejich zářivě bílou barvu?

Na červené víno platí sůl

Pokud se vám na bílý ubrus vylila sklenice s červeným vínem, nepanikařte. Dá se s tím něco udělat, aniž by za sebou víno zanechalo nevzhlednou skvrnu. Je třeba ale jednat rychle. Na vylité víno nasypete silnější vrstvu soli, trochu ji promnete společně s ubrusem a necháte ji působit. Třeba hodinu nebo do doby, než sůl zrůžoví.

Doporučený článek:  Nejchutnější koblihy poznáme podle světlého proužku uprostřed. Jsou správně smažené a křupavé

Jakmile se tak stane, sůl vyměníte za novou. To budete dělat tak dlouho, až sůl vstřebá všechno víno. Pak ubrus namočíte do studené vody aspoň na dvě hodiny a posléze ho vyperete běžným způsobem v automatické pračce.

Zdroj obrázku: Freepik

Co pomáhá na skvrny od kávy a čaje

Ani se skvrnou od černé kávy nebo černého čaje si nemusíte dělat těžkou hlavu. Zde vám totiž pomůže šťáva z citronu. Ten rozkrojíte a šťávu z něho vymačkáte. Pak ji nalijete na vzniklou skvrnu. Aby mohla šťáva předvést svou čisticí sílu, je třeba ji nechat působit minimálně půlhodinu. Pak ubrus namočíte do vlažné vody. Postup je možné opakovat několikrát, než docílíte toho, že kávová nebo čajová skvrna zmizí.

Doporučený článek:  Zbavte svou kuchyni nenáviděných octomilek. Sladká past je naláká a nepustí

Na mastné skvrny pomáhá škrob

Nepříjemné jsou mastné skvrny na ubrusu. Lehko je udělá dortík, který upadne z talířku, nebo kousek řízku či sekané. Zde si poradíte nejlépe s bramborovým škrobem. Ten na skvrnu nasypete a škrob do sebe mastnotu vsákne. Je opět dobré ho nechat chvíli působit. Pak ubrus vykartáčujete a vyperete. Škrob lze nahradit práškem z bílé křídy, protože má stejný účinek, také mastnotu nasákne.

Zdroj: https://www.qualitylogoproducts.com/blog/how-to-clean-tablecloths/
.

Doporučené články