Ve vyšším věku se trávení zpomaluje. Tyto tři druhy koření metabolické procesy ulehčí

Čím jsme starší, tím pečlivěji vybíráme produkty, které se objeví na našich talířích. Metabolismus se totiž s věkem mění a tělo se regeneruje pomaleji. Je dobré vědět, že kromě omezení těžce stravitelných produktů by se do jídelníčku seniora mělo zařadit koření. Které přinese největší užitek a mělo by být pevnou součástí stravy?

Skořice a kurkuma

Skořice je naprostou jedničkou v dietě pro seniory. Vyplatí se ji používat každý den. Špetka skořice dodá chuť ranní kaši, kávě i mnoha dalším pokrmům, a to nejen sladkým. Skořice také zvýrazní chuť masitých pokrmů a salátů. Toto koření zároveň snižuje hladinu cukru v krvi a má příznivý vliv na krevní oběh. Při pravidelném používání dokáže účinně snižovat krevní tlak. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, čímž brání rozvoji civilizačních chorob.

Doporučený článek:  Drastické diety tělu jenom škodí. Zhubnout jde mnohem jednodušeji a s chutí

Kurkuma má silný protirakovinný účinek, jelikož zvyšuje schopnost těla rychle a efektivně odstraňovat toxiny z tkání a buněk. Kurkuma by neměla chybět v jídelníčku žádného seniora, chutná nenápadně, a proto ji lze přidávat do sendvičů, salátů, jídel na bázi rýže a těstovin. Můžeme si z ní spolu s rostlinným mlékem také připravit nápoj, který se používá především při nachlazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Černý kmín

Černucha setá, někdy zvaná také černý kmín, má obrovské zdravotní přínosy. Měli by ji užívat především lidé se sklony k alergiím a anémii. S černuchou lze posypat chléb, těstoviny, brambory, případně ji přidat do tvarohu nebo salátů. Lze ji zakoupit buď ve formě klasických semínek, nebo ve formě oleje, který můžete přidávat do pokrmů.

Doporučený článek:  Dostatek vlákniny zajistí hladký chod trávení. Po některých produktech se vyplatí sáhnout více

Pravidelná konzumace černuchy příznivě působí na imunitní systém. Má protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a velmi příznivě působí na látkovou výměnu. Senioři stále častěji upouštějí od konzumace masa nebo jej hodně omezují, protože ztěžuje trávení. Pokud ale k masu přidáte černuchu, napomůže jeho zpracování a odstraní metabolické nepohodlí.

Zdroj: https://www.homecareassistancenorthcoast.com.au/herbs-and-spices-for-seniors/
.

Doporučené články