V obchodech se v dnešní době setkáme s velkým množstvím nejrůznějších čisticích prostředků. Většina z nich je vyrobena z poměrně agresivních a určitě ne ekologických chemikálií. Podobné prostředky používáme často v kuchyni, abychom se zbavili vodního kamene, který se usazuje v rychlovarné konvici.
Co tvoří vodní kámen?
Bílý vodní kámen v konvici není nebezpečný pro zdraví, ale nejedná se o hezkou věc a navíc může zkazit požitek z pití oblíbeného čaje. Než se ale příště rozhodnete použít agresivní chemické přípravky, dejte šanci domácímu odvápnění. Jsou to metody levné, účinné a ekologické, takže neublíží životnímu prostředí ani člověku.
Typická bílá sraženina na dně konvice vzniká při přeměně hydrogenuhličitanů vápenatých a hořečnatých při vaření vody na uhličitany. Právě pak na dně a stěnách konvice tvoří silnou bílou krustu. Zbavit se jí je možné hned dvěma domácími prostředky, buď pomocí kyseliny citronové, nebo octa.
Ocet a kyselina citronová
Mnoho lidí, které trápí problém s vodním kamenem, využívá roztok na bázi octa. Je velmi účinný, ale ne každému vyhovuje jeho intenzivní aroma. Nalijte vodu do konvice, ale neplňte ji úplně, ať se vám do ní vejde sklenice octa. Vzniklý roztok povařte, nechte odstát několik hodin, směs vylijte, konvici vypláchněte, napusťte do ní čistou vodu a opět povařte. Nakonec vodu opět slijte.
Kyselina citronová patří k nenahraditelným pomocníkům v domácnosti. Uplatní se nejen při vaření, ale využití najde i při úklidu. Stačí, když do konvice nalijete vodu a přidáte asi šest lžiček kyseliny v prášku. Po několika hodinách směs vylijte, konvici opláchněte, naplňte čistou vodou a směs opět slijte.
V některých případech bude třeba oba postupy několikrát opakovat pro dosažení uspokojivého výsledku.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a40707243/how-to-clean-electric-kettle/