Květy divoké růže jsou krásnou ozdobou na talíři i netradiční složkou do sladkého džemu

Divoká růže získala obrovskou oblibu díky tomu, že je cenným zdrojem vitamínu C, který je nutný pro sílu naší imunity. Okvětní lístky divokých růží jsou nejen krásné, ale také mají vysokou nutriční hodnotu a jedinečnou chuť. Právě proto byste jim měli udělat místo ve své kuchyni. Na to je nyní nejlepší čas, protože by se měly zpracovávat hlavně na pomezí podzimu a zimy. Jak na to?

Divokou růži můžete zpracovat doma celou

Z růží můžete využít nejen okvětní lístky, ale také plody a listy. Prakticky všechny části této rostliny obsahují hodně biologicky aktivních složek a mají mnoho terapeutických a léčivých vlastností. Dnes doma používáme ale hlavně plody (šípky) a okvětní lístky. Ze šípků si můžete připravit čaj nebo marmeládu, ale my se dnes podíváme hlavně na květy této jedinečné rostliny.

Doporučený článek:  Poznejte sílu medvědího česneku a jeho účinky na zdraví. Ve formě pesta zachutná celé rodině

Květy divoké růže

Okvětní lístky této rostliny nemají tak vysoký obsah vitamínu C jako samotné ovoce, ale jsou nutričně velmi bohaté. Navíc vypadají i chutnají skvěle. Sklízet je můžete na jaře (v dubnu a květnu), ale pro zpracování jsou nejlepší až na podzim a v zimě. Po sklizni byste je měli usušit, aby vám vydržely v dobré kondici až do chladnějších měsíců. Co z nich potom můžete udělat?

Zdroj obrázku: Freepik

Vynikající džem

Nejlepší návrh na recept pro milovníky domácích koblih bude zaručeně džem z růžových lístků. Marmeládu si přitom můžete připravit jen ze tří ingrediencí. Potřebovat budete 1 kilogram okvětních lístků divoké růže, 4 šálky hnědého cukru a šťávu z poloviny citronu. Nezapomeňte si také připravit vhodné nádoby.

Doporučený článek:  Elixír zdraví s takřka magickými účinky: tinktura z jeřabin nesmí chybět v žádné domácí lékárničce

Omyté a osušené lístky vložte do mísy. Zalijte citronovou šťávou a rozdrťte je. Odložte na pár hodin. Zasypte cukrem a na mírném ohni zahřejte. Horký džem dejte do malých (vyvařených) sklenic. Jestli vám tato sladkost nebude stačit, můžete si připravit také růžový cukr z 50 gramů okvětních lístků a 200 gramů cukru. V cukru jednoduše rozmíchejte lístky, dokud se cukr neobarví.

Zdroj: https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-rosehips/
.

Doporučené články