V létě osvěží, v zimě příjemně zahřeje. Máta je ale víc než bylinka do čaje

Mátový nálev možná znáte v případě, že jste nachlazení nebo bojujete s nevolností nebo žaludečními problémy. Vlastnosti této rostliny jsou velmi potřebné pro lidské zdraví, proto bychom ji měli pravidelně užívat. A to nejen vnitřně, ale také zevně, protože ji můžete využít například do domácích pleťových masek nebo krémů.

Máta je nenáročná na pěstování

Máta je bylina, která je nenáročná a snadno si ji můžete vypěstovat doma v kuchyni nebo na balkoně. Pěstuje se po celém světě a je oblíbená nejen díky tomu, že má skvělé aroma i chuť. Nepotřebuje žádné zvláštní prostředí ani péči, proto se hodí i pro začátečníky. Můžete si ji nasbírat a usušit na později. Obsahuje kromě vitaminů také železo, zinek nebo sodík.

Doporučený článek:  Sladké obalí nervy jen na chvíli. Lépe fungují bylinky, zaženou stres a pomohou usnout

Mátu můžete použít v případě, že máte potíže se žaludkem. Nálev je velmi snadné vyrobit a využít ho můžete také v případě, že se často přejídáte a bolí vás břicho. Pozitivně ovlivňuje také střeva, díky čemuž vás zbaví zácpy. Mátu mohou užívat také těhotné ženy, které v prvním trimestru nemají problémy s nevolností.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta pomůže bolavým svalům

Během horkého počasí máta dokáže osvěžit, proto si ji často přidávejte do čisté vody. Mentol, který v ní najdete, může pomoci hydratovat celé tělo. Mátový čaj bude skvělý i v létě, když si ho necháte vychladit. Mátu ale můžete přidat také do oblíbených salátů nebo jiných pokrmů, které pravidelně připravujete. Obsahuje látky, které působí antibakteriálně.

Doporučený článek:  Nejlepší lék na nachlazení má každý v kuchyni. Majoránka přinese rychlou úlevu

Pomůže například obnovit bolavé svaly, například po náročné fyzické činnosti. Bolesti kloubů nebo svalů jsou velmi nepříjemné, ale mátová mast dokáže hodně ulevit. Hojně se používá v aromaterapii, například ji vyzkoušejte při inhalaci. Stejně jako jiné rostliny má také máta vedlejší účinky. Vyhýbat by se jí měli malí kojenci a děti. Nadbytek pak způsobí pálení žáhy. Raději menší množství a pravidelněji než hodně najednou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/peppermint-tea
.

Doporučené články