Zápach z úst nemusí souviset pouze s jídlem. Na vině může být špatná hygiena i nemoc

Zápach z úst, kterému se odborně říká halitóza, je nepříjemný stav, který postihuje podle odborníků až třetinu populace. Jedná se sice o neškodný jev, nepůsobí ale vůbec dobře. Zatímco někdy je na vině konzumace aromatických nebo česnekových jídel, jindy se jedná o problém komplexnějšího rázu včetně špatné ústní hygieny nebo nedostatečné péče o chrup. Za halitózou mohou ale stát také závažné zdravotní obtíže.

Zubní kazy a špatná ústní hygiena

Halitóza značí dlouhodobě špatný dech, nejedná se tedy o jednorázové snězení česnekového nebo cibulového pokrmu, kdy po několika hodinách odér zmizí. Nejčastější příčinou hromadění bakterií a následného zápachu je špatná nebo nedostatečná ústní hygiena. Množení bakterií, které se usazují v zubním plaku a na jazyku, způsobuje kromě odporného dechu také rozvoj zubních kazů. V ústech totiž dochází k hnilobným procesům, při kterých se uvolňují těkavé sloučeniny síry. Řešením jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře, současně čištění zubů alespoň dvakrát denně spolu s vyplachováním dutiny ústní vodou.

Doporučený článek:  Rajčata jsou zdravá, správné kombinace na talíři jsou důležité
Zdroj obrázku: Freepik

Parodontální onemocnění a záněty

Dalším důvodem pro nepříjemný dech jsou parodontální onemocnění, kdy plak a bakterie způsobují rozvoj zubního kamene a odhalování krčků, doprovodným jevem je zarudnutí dásní, které mohou otékat nebo krvácet. Při dlouhodobém stavu mohou kořeny zubů zeslábnout a vlivem odhalených krčků vypadávat. Možností, jak tomuto stavu předejít, je podstoupit ošetření u zubní hygienistky alespoň dvakrát ročně a čistit si zuby pomocí zubního kartáčku, mezizubních kartáčků a zubní nitě, aby se zamezilo neúměrné tvorbě zubního kamene.

Doporučený článek:  Med patří k nejčastěji padělaným produktům na světě

Infekce mandlí i diabetes

Za zápachem z úst může být také onemocnění bakteriální povahy, zejména angína, kdy dochází ke zduření mandlí, které se pokryjí bílým povlakem, a mohou se objevit hnisavé váčky. Silná bolest v krku k tomu při angíně zhoršuje polykání. Při těchto příznacích je nutné navštívit lékaře, který předepíše antibiotika, zápach po uzdravení zmizí. Specifický zápach s ovocným nebo acetonovým odérem však nezmizí při neléčené cukrovce. Jde o situaci, kdy dochází k nadprodukci ketolátek a ke ketoacidóze vlivem nedostatečného množství inzulinu v těle. V tomto případě je nutné navštívit lékaře, stejně jako při dlouhodobých bolestech břicha, což může být známka ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922
.

Doporučené články