„Už je to skoro dvouleté dítě, s kojením jsi měla dávno přestat,“ radila mi tchyně

Do kolika let by se měli děti kojit? Tohle téma bude rozdělovat společnost stále. Na jedné straně jsou starší ženy – matky, které mají své názory. Na druhé straně matky současné. A na straně třetí lékaři, na čtvrté zase laktační poradkyně. A kdo má pravdu?

Jsem spokojenou maminkou krásného chlapečka, kterému již brzy budou dva roky. Ty uběhly jako voda a musí říct, že snad na každý den ráda vzpomínám. Neskutečně si to spolu užíváme. A také k sobě máme hodně blízko. I proto, že ho stále ještě kojím. Někomu to může přijít divné, ale mě ne. Vždycky jsem byla přesvědčená, že kojení je to nejlepší, co můžu pro své dítě udělat, a tak jsem se rozhodla kojit ho, dokud to bude možné a dokud to bude pro nás oba správné. Vím, že v mém okolí nikdo takhle dlouho nekojí. Většina mých kamarádek své dítko takzvaně „odstavila“, když mu bylo kolem roku.

Doporučený článek:  "Zhubla jsi jen to, co jsi měla ve střevech," pousmála jsem se nad kamarádčinou zázračnou dietou

Když jsem s ním na veřejnosti, třeba na dětském hřišti, často cítím zvědavé, někdy i odsuzující pohledy ostatních. Někteří se na mě dívají, jako bych dělala něco neobvyklého nebo nevhodného. Ale já se snažím tyto pohledy ignorovat. Věřím, že dělám to nejlepší pro svého syna, a to je pro mě nejdůležitější.

Ale největší neshody mám doma, konkrétně se svou tchyní. Ona je zastánce starých zvyků a pravidel a pokaždé, když přijde na návštěvu, nevynechá příležitost mi říci, že bych měla s kojením skončit. „Vždyť mu budou dva roky,“ opakuje často. Ale já se nenechám odradit. Mám svůj názor a nebudu ho měnit jen proto, že se to někomu nelíbí.

Doporučený článek:  "Nejsem vaše služka, abych byla celé odpoledne u sporáku. Teplý máte oběd, večeře budou studené," sdělila jsem rodině

Když si tchyně bere mého syna na chvíli k sobě, snažím se ji přesvědčit, aby mu dala odstříkané mléko, které mu připravím. Nejsem si jistá, jestli to dělá, ale doufám, že ano. Chci pro svého syna to nejlepší a věřím, že kojení je jedním z nejdůležitějších kroků, které mohu pro jeho zdraví udělat. Navíc nejde jenom o tu stravu, ale také o naši intimitu, blízkost a vztah.

I přes tyto neshody a nesouhlas okolí jsem odhodlaná pokračovat ve svém rozhodnutí. Vím, že jako matka musím dělat to, co je nejlepší pro mého syna, a věřím, že kojení je jednou z těchto věcí. Jsem přesvědčená, že než ho ládovat různými doplňky stravy je lepší dát mu během dne jednu nebo více dávek mateřského mléka. Samozřejmě jako doplněk už klasického jídla.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek
.

Doporučené články