Pravidelné pití čaje udržuje tělo i mysl v kondici

Jste milovníkem čaje? Víte, jaký čaj pijete, odkud se vzal a jestli máte opravdu kvalitní? Při výběru čaje byste si měli dát pozor, jaký koupíte. Některé totiž mohou být pouze obarvená voda, proto i u čajů je nutné koukat na složení. O zdravotních výhodách čaje toho víme už hodně, podle odborníků má vliv na náš nervový i imunitní systém.

Co to znamená skutečný čaj?

Podle vědců existuje pět druhů skutečného čaje – černý, zelený, bílý, tmavý a oolong. Liší se hlavně postupem přípravy a také stupněm oxidace. V pravém čaji pak najdete sloučeniny, které jsou velmi prospěšné pro naše tělo. Obsahuje také flavonoidy, ty jsou nejvíce v bylinkových čajích, například mátovém nebo heřmánkovém. Pravé čaje pak mají velký vliv na oběhový, imunitní i nervový systém.

Doporučený článek:  Každý druh dýně se hodí pro konkrétní způsob využití

Pití čaje například může zvýšit koncentraci a celkové fungování mozku. Díky kofeinu a dávky L-theaninu se budete lépe soustředit. Čaje pak můžete pít v náročnějších obdobích, jako je zkouškové na vysoké škole nebo když se připravujete na pohovor v práci. Pokud budete pít jeden nebo dva hrnky čaje denně, bude nižší pravděpodobnost, že vás ohrozí Alzheimerova nemoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Pitím čaje snížíte riziko i dalších nemocí

Pitím pravého čaje, a to znamená také bez cukru nebo citronu, můžete snížit riziko srdečních onemocnění. Je to díky flavonoidům, které mají antioxidační účinky. Snižují riziko krevních sraženin, cévy budou pevnější a pružnější. Krev tak bude lépe cirkulovat a nemusíte se bát ani mozkové mrtvice nebo infarktu.

Doporučený článek:  Červené víno zdraví srdce neprospívá. I jedna sklenka dopadá na zdraví negativně

Čaj bude mít také skvělé účinky na náš imunitní systém. Obsahuje hlavně katechiny, které jsou v zeleném čaji. Ty podporují činnost našeho imunitního systému a bojují s patogeny způsobem, který zabije choroboplodné zárodky. Díky zelenému čaji se vám také bude lépe spát a celkově mají čaje na lidský organismus skvělý vliv.

Zdroj: https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/december/health-benefits-of-tea, https://www.researchgate.net/publication/338133603_Remedial_Effects_of_Tea_and_Its_Phytoconstituents_on_Central_Nervous_System, https://www.intechopen.com/chapters/64147, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/
.

Doporučené články