Přerušovaný půst napomáhá hubnutí a zrychluje metabolismus

Před pár lety se po celém světě rozšířil fenomén přerušovaného půstu, neboli intermittent fasting. Jednoduše se jedná o střídání období půstu a jídla. Jakmile se ukázalo, že je tato metoda ideální pro hubnutí, lidé ji začali hojně používat ve svém životě. A většina z nich velmi rychle zhubla. Tato metoda (na rozdíl od diet) se nesoustředí na to, co jíte, ale kdy jíte.

Metoda 16/8

Tohle je nejběžnější podoba přerušovaného půstu. Jedná se o systém, kdy 16 hodin denně držíte půst a 8 hodin denně jíte. Většina lidí začne jíst v době oběda a doba jim končí večer. Během 16 hodin se tělo pročistí a dokonale zpracuje všechny potraviny, které jste jim dali předtím. Právě proto tento systém funguje tak dobře.

Doporučený článek:  Zdravá snídaně pro skvělý začátek dne? Obsahuje cereálie, bílkoviny, kvalitní tuky i ovoce!

Metoda 5:2

Tohle je druhá možnost, se kterou můžete začít při seznamování s přerušovaným půstem. Jde o to, že pět dní z týdnu jíte normálně a dva dny (nemusí být po sobě) konzumujete jen 500-600 kalorií za den. Můžete si určit, že budete držet půst např. ve středu a v neděli. A ostatní dny jíst normálně. Tento systém je ideální v případě, že si chcete přerušovaný půst zkusit a zjistit, jestli vám bude vyhovovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Přínosy přerušovaného půstu

Hubnutí je největším přínosem a důvodem, proč se do této metody stravování lidé pouští. Zrychlíte svůj metabolismus a dáte tělu šanci, aby zpracovalo všechno jídlo před příjmem dalších potravin. Snížíte díky tomu inzulinovou rezistenci, hladinu cukru v krvi, špatný cholesterol i triglyceridy. Podle některých odborníků také zlepšíte funkci svého mozku díky ochraně mozkových buněk.

Doporučený článek:  Polotovary podporují nezdravé stravovací návyky

Nevýhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst rozhodně není vhodný pro všechny. Jestli máte poruchy příjmu potravy, problémy s trávicím systémem nebo patříte mezi těhotné a kojící ženy, není to pro vás vhodné. Musíte se soustředit více na jídla, která jíte během 8hodinového okna, protože jinak budete mít málo živin. A připravit se musíte také na hlad, který vás potrápí hlavně na začátku.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-intermittent-fasting
.

Doporučené články