Dost lidí má tvaroh vždy v lednici. Je to dobře, protože jde o velmi zdravou potravinu. Má více bílkovin než mléko, ale není zdrojem vápníku. Ten se z tvarohu odstraní v průběhu výrobního procesu. To však není překážka k tomu, aby tvaroh byl skvělou složkou každodenní stravy.
Pozitivní vlastnosti tvarohového sýra
Tvarohový sýr je směs tvarohu se sladkou smetanou s přídavkem soli. Je vhodný pro lidi, kteří nemají v oblibě zakysané mléčné výrobky. Vyplatí se ho jíst nejen kvůli chuti. Obsahuje také hodně bílkovin, tuků, vápníku, ale i vitaminu A a také folátů. Navíc má více fosforu než obyčejný jogurt nebo tvaroh.
Poměr bílkovin a kalorií v něm je výborný, kyselina listová a další vitaminy skupiny B podporují nervový systém. Oblíbí si ho zejména fyzicky aktivní lidé, protože dokáže tělu rychle dodat bílkoviny.
Výživová fakta
Lze ho jíst bez ohledu na denní dobu. Ráno dodá energii do dne. Může fungovat i jako zdravá svačina. Neexistují žádné důvody, proč by se tvaroh neměl jíst večer. Jednak je dietní a jednak obsahuje hodně bílkovin.
Nemá mnoho kalorií, na 100 g připadá asi jen 97 kcal. To je velmi málo, vzhledem k množství bílkovin, které z tohoto produktu získáme. Podporuje metabolismus, a tak se doporučuje lidem na dietě. Je vhodný i pro lidi s cukrovkou, protože má nízký glykemický index.
S čím ho jíst?
Tvaroh často jíme jako samostatné jídlo nebo na pečivu. Hodí se však i do salátů se sezónní zeleninou. Hodí se k němu rajče, okurka, cibule a česnek, pažitka a ředkev.
Zcela jinou chuť sýr dostane v kombinaci s ořechy a sušeným ovocem. V této variantě pak může být tvaroh konzumován jako dezert.
Nejznámější je použití tvarohu na sendviče. Ale tato potravina bude fungovat i v teplých pokrmech. Můžete z něj připravit palačinky, koláče, a dokonce i řízky. Vhodný je i do nejrůznějších pomazánek.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/cottage-cheese-is-super-healthy, https://www.medicalnewstoday.com/articles/318400, https://www.verywellfit.com/cottage-cheese-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4109409, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6930825/