Cena zeleniny roste, tyto druhy ale nestojí mnoho a prospějí zdraví

V dnešní době je většina potravin stále nepřiměřeně drahá. Rekordní inflace zasáhla všechny obchody, pekárny, dokonce i tržiště. Naštěstí stále existují druhy zeleniny a jiných potravin, jejichž cena nepřesáhla částky, které způsobují závratě.

Začátek jara

Obvykle se říká, že v zimě je nejobtížnější přístup k čerstvé zelenině. A to je pravda, ale stojí za to dodat, že v prvních jarních týdnech je situace téměř stejná. Na kvalitní kousky musíte počkat poněkud déle. Po prvních jarních paprscích slunce přišly znovu chladnější dny, což negativně ovlivní plodiny.

Doporučený článek:  Vyvážený jídelníček tělu poskytne všechny důležité živiny a nabízí různorodost

Nejcennější zeleninou, kterou stojí za to konzumovat, je nepochybně kořenová zelenina a zelená listová zelenina. Kořen udržuje většinu živin nejdéle a je levnější než paprika nebo rajčata, která se pro některé části společnosti stala luxusní komoditou. Mezi relativně levnou zeleninu, kterou určitě stojí za to zařadit do jídelníčku, patří například červené zelí, řepa, petržel, celer a cuketa.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravá mrkev

Tato zelenina je ideální pro syrové potraviny a siláž. Mrkev je vynikajícím zdrojem betakarotenu, který se stará o dobrou funkci očí, také s prvním jídlem rodiče začínají povzbuzovat své děti, aby jedly mrkev. Stojí za to mít to na paměti celý svůj život, koneckonců zrak se s věkem zhoršuje.

Doporučený článek:  Recept na dlouhověkost existuje. Inspiraci najdeme u těch, kteří se dožívají nejdéle na celém světě

Betakaroten obsažený v mrkvi, jakož i lutein a zeaxanthin jsou silné antioxidanty. Mrkev, která se pravidelně konzumuje, může chránit před vývojem nemocí, jako je makulární degenerace, glaukom nebo katarakta. Mrkev je také zdrojem vlákniny, která zlepšuje trávicí procesy, stimuluje střevní peristaltiku a má příznivý vliv na metabolismus tuků a uhlohydrátů. Syrová nebo nakládaná mrkev by měla být stálou součástí stravy lidí se srdečními chorobami a cukrovkou.

Zdroj: https://dfdrussell.org/cheapest-and-healthiest-veggies/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/323319, https://www.healthline.com/health/beta-carotene-benefits, https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-carrots
.

Doporučené články