Vánoční hodování se zdravím každoročně zamává. Problémy s tlakem jsou skrytou hrozbou

Vánoční období láká na mnoho dobrot. Jednorázové hodování by nemělo mít vážné zdravotní následky, ale konzumace určitých pokrmů nebo nápojů může způsobit kolísání tlaku. Nepřecpávejte se a zůstaňte zdraví.

Smažené ryby a cholesterol

Jedním z nejslavnějších vánočních jídel je nepochybně smažená ryba. Výrobky připravené na tuku se těžko tráví, zatěžují játra a jsou kaloričtější než výrobky, které se podrobují pečení, dušení nebo vaření. Smažení také způsobuje zvýšení špatného cholesterolu, který spolu s hypertenzí zvyšuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních příhod. Pokud se smaženým jídlům denně vyhýbáte, jednorázová konzumace kapra připraveného tímto způsobem by neměla mít následky na vaše zdraví.

Doporučený článek:  Pískavice řecké seno dodá jídlu orientální nádech i mnoho důležitých živin

Všechny vánoční dezerty, bez ohledu na to, zda se jedná o perník, tvarohový koláč, medovníky, nebo makový koláč, mají společnou jednu věc – vysoký obsah cukru. Nejvíce kalorií a tuků mají koláče s krémy a sladkosti z obchodu, bonbóny, sušenky a čokolády. Vysoký příjem cukru podporuje také hyperinzulinemii.

Zdroj obrázku: Freepik

Vánoční alkohol

Likéry, svařené víno, domácí tinktury nebo jiné nápoje dokážou se zdravím též zamávat. Účinek alkoholu na krevní tlak je dvoufázový. V prvních hodinách po pití se sníží krevní tlak. Potom se však obvykle druhý den po konzumaci tlak zvyšuje. Lidé, kteří užívají léky na hypertenzi, by měli pamatovat na to, že alkohol interaguje s významnou částí léčiva, čímž se snižuje jejich účinnost.

Doporučený článek:  Dýně je nabitá zdravými látkami. Podpoří práci srdce a hubnutí

Na druhé straně nízké dávky alkoholu mohou snížit tlak a v kombinaci s léky na hypertenzi způsobit hypotenzi, která se projevuje jako závratě, poruchy zraku a ztráta rovnováhy. Samozřejmě existuje mnoho dalších skupin léků, jejichž kombinace s alkoholem, dokonce i v nejmenších množstvích, se nedoporučuje, takže se raději poraďte s lékařem.

Zdroj: https://www.sciencefocus.com/the-human-body/is-christmas-food-and-drink-putting-our-health-at-risk/
.

Doporučené články