Tipy pro úspornější používání elektrického sporáku

Rostoucí inflace a dramaticky se zvyšující ceny elektřiny zasahují všechny domácnosti. Při přípravě pokrmů na elektrickém sporáku se proto vyplatí znát pár patentů, které vám pomohou ušetřit na účtech. Když si tyto triky osvojíte, můžete pak prostředky použít na jiné, lepší účely. Jak používat elektrický sporák hospodárněji?

Minimalizujte dobu potřebnou k přípravě pokrmu

Ročně spotřebuje elektrický sporák asi 1300 až 2325 kWh (podle míry používání), takže v rozpočtu za elektřinu jde o nemalou částku. Tento typ zařízení se nachází v mnoha domácnostech. Abyste každý měsíc alespoň trochu ušetřili, vyplatí se začít praktikovat pár triků na levnější vaření a pečení. Například se při pečení snažte neotevírat dvířka trouby, aby neunikalo teplo.

Doporučený článek:  Mrazák sníží množství vyhozených potravin a uspoří peníze

Dalším pravidlem je vařit jídlo v hrncích a pánvích zakrytých pokličkou. Proč? Díky tomu se teplo udrží uvnitř nádobí a oběd nebo večeře se uvaří rychleji. Množství spotřebované energie tak bude mnohem menší. Chvíli před koncem vaření vypněte varnou desku, ale hrnec na ní ponechte. Zbytkové teplo vystačí na to, aby se pokrm dovařil, a přitom spotřebujete méně elektřiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Sporák udržujte čistý

Pokud jídlo nakrájíte na menší kousky, uvaří se rychleji, bude lépe propečené a spotřeba energie se sníží. Při přípravě pokrmů používejte ohřívač nastavený na co nejnižší teplotu. Pokrm sice dosáhne požadovaného stavu o něco později, ale na druhou stranu bude jeho chuť lepší a vyhnete se problémům s přepečeným masem nebo rozvařenými bramborami. Nezapomeňte vždy přizpůsobit průměr hrnce velikosti varné desky. Příliš velká nádoba vyžaduje delší ohřev.

Doporučený článek:  Okurkám se bude dařit v dobré společnosti. Jiné rostliny je podpoří v růstu i chuti

Elektrický sporák udržujte v čistotě. Zbytky jídla nebo tuku omezují tok tepla, což znamená, že se při vaření spotřebuje více elektřiny a účty na konci měsíce budou vyšší. K čištění varné desky používejte jemné čisticí prostředky na bázi jedlé sody nebo kyseliny citronové. Po vaření vždy sporák vypněte a odpojte ho ze zásuvky.

Zdroj: https://hotplatesworld.com/save-money-on-your-electric-stove/
.

Doporučené články