Po nedělním obědě je žaludek těžký jako kámen a myšlenky směřují k jedinému, a to jít si odpočinout na gauč. Pocity tíhy po jídle jistě zažil každý, tím spíše po konzumaci určitých potravin, po kterých se cítí člověk unavený a zůstávají v trávicím traktu po dlouhou dobu. Jaké potraviny se tráví dlouho a vedou k pocitům přesycenosti?
Jak dlouho se potraviny tráví
Málokdo si uvědomuje, že trávení určitých potravin může trvat až 30 hodin. Proces začíná v ústech, kde dochází k rozmělnění potravy a pokračuje v trávicím traktu, přičemž dochází k extrakci živin a pro organismus důležitých látek. Během toho dochází též k vyloučení škodlivých látek, toxinů a zbytků. Doba, po kterou zůstává jídlo v žaludku, závisí na obsahu tuků, bílkovin nebo cukrů v daných potravinách a na způsobu přípravy. Trávení smažených jídel trvá o poznání déle než vařených nebo připravovaných na páře.
Bolesti břicha, plynatost, zácpa
Kromě těžkosti v žaludku způsobuje hůře stravitelné jídlo nebo nadměrné množství zkonzumované potravy zažívací obtíže doprovázené bolestmi břicha, plynatostí nebo zácpou. Nejde tedy jen o těžkost žaludku bezprostředně po jídle, ale může dojít i k pozdějším potížím. Mezi potraviny, které se tráví déle než šest hodin patří:
- smažené, pečené maso, uzeniny;
- uzené a tučné sýry, šlehačka;
- jídla rychlého občerstvení;
- rybí konzervy, především sledě nakládané v octě nebo ve smetaně;
- tuky, margarín, sádlo;
- houby a luštěniny;
- čokoláda;
- alkohol;
- sycené nápoje.
Rychle stravitelné jsou:
- ovoce a zelenina;
- nesolené a nesmažené ořechy;
- vejce;
- mléčné výrobky s obsahem tuku pod 3 procenta;
- vařené ryby, drůbeží maso nebo mořské plody.
Bylinky pro zrychlení trávení
Namísto polehávání na gauči je vhodné si dát po vydatném obědě bylinkový čaj, hodí se mátový nebo heřmánkový, a vydat se na procházku. Pro ulehčení se doporučuje rozžvýkání několik semínek fenyklu nebo kmínu. Pomůže také voda s citronem nebo zázvorový čaj. Bezpochyby nejlépe funguje odlehčit jídelníček a po sytém jídle konzumovat pouze snadno stravitelné potraviny.
Zdroj: https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-health-tips