Strom, který je známý jako slivoň švestka, nechyběl v minulosti na žádné zahrádce. Povětšinou bývalo těchto stromů více, aby byla zaručena dostatečná úroda. Švestky, které patří mezi nejzdravější druhy ovoce vůbec, jsou považovány za podzimní královny. Jsou chutné a dodávají tělu potřebné vitamíny a minerály před zimním obdobím. Proč švestky každodenně zařadit do jídelníčku?
Namísto pilulek švestky
Ráno jednu pilulku, večer druhou a denní dávka blahodárných látek zajištěna? Namísto drahých farmaceutických přípravků se hodí sáhnout po švestkách, které kralují podzimu. Jsou doslova zásobárnou vitamínů, obsahují vitamíny C, E a skupiny B, k tomu minerály, jako jsou draslík, vápník a fosfor. Kromě toho jsou zdrojem cenných antioxidantů, zejména betakarotenu, polyfenolů, katechinů a kyseliny chlorogenové.
Vláknina pro dokonalé trávení
V našich končinách se pěstuje mnoho druhů švestek, některé jsou rané, jiné pozdní, liší se také chutí, barvou a velikostí plodů. Všechny však obsahují blahodárnou vlákninu, která zlepšuje trávení, přičemž více jí obsahují sušené plody. Pravidelná konzumace švestek podporuje metabolismus, nadto se pro nízký obsah cukru hodí i při dietě. Obsažený draslík zlepšuje fungování srdce, k tomu harmonizuje krevní tlak.
Pro lepší paměť i hedvábnější pokožku
Proč ještě ke svačině přidat několik sladkých plodů? Švestky podporují činnost mozku, dokonce zlepšují paměť a koncentraci, hodí se je proto konzumovat v dopoledních hodinách. Navíc napomáhají fungování nervové soustavy a likvidují v těle volné radikály. Po švestkách by měly sáhnout také ženy, které se rády opalují, protože zlepšují stav pokožky a chrání ji před škodlivými účinky slunečních paprsků. Podle odborníků nadto obsažené antioxidanty mají protirakovinné účinky. V kosmetice se používá i švestkový olej, který se vyrábí z pecek. Velmi účinně působí na zklidnění podrážděné pokožky, při akné nebo na roztřepené konečky vlasů.
Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-plums