Bylinný čaj je první pomocí při zácpě, příznivě působí také čerstvé šťávy

Zácpa dokáže velmi znepříjemnit život. Bohužel jí trpí stále více lidí. Většinou je spojena s příznaky gastrointestinálních chorob nebo je důsledkem metabolických a hormonálních poruch. Může se však jednat i o nesprávnou životosprávu. Díky těmto nápojům si však poradíte se zácpou snáze.

Tomuto se raději vyhněte

Nejčastější příčinou zácpy je špatný životní styl a nevyvážená strava. Pokud jste již někdy bojovali s tímto problémem, určitě byste se měli vyhnout bílému chlebu, cukru, sladkému mléku, alkoholu, mastnému masu, žlutému sýru a vysoce kalorickým jídlům, jako jsou například hranolky, zahušťované omáčky a dezerty bohaté na krém a šlehačku. Máte-li sedavý životní styl, nezapomeňte na pravidelné procházky.

Doporučený článek:  Štiplavá chuť zázvoru ozvláštní nejeden pokrm. Ne vždy ale přináší jenom pozitiva

Špatně vyvážená strava s malým množstvím vlákniny je dalším receptem na zácpu. Skvělým doplňkem stravy jsou džusy, které tělu kromě vlákniny poskytnou také potřebné tekutiny. Samozřejmě byste měli sahat po džusech bez konzervačních látek a bez cukru. Nejlepší volbou jsou čerstvě vymačkané šťávy. Je dobré do nich přidat i lněná semínka nebo skořici. Zkuste šťávy z hrušky, jablka, hroznů, švestky, meruňky, broskve nebo mrkve, petržele nebo špenátu.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní podpora

Není bez důvodu, že lidová medicína používá bylinky v boji proti zácpě po staletí. Pískavice řecké seno je nejoblíbenější bylinkou na podporu střev. Nepoužívejte ji však dlouhodobě, protože vaše střeva mohou následně zlenivět a nefungovala by tak, jak by přirozeně měla. Zkuste použít také kůru rakytníku. Nejlepší je pít čaje z těchto bylin večer, protože jejich účinky se objevují až po několika hodinách.

Doporučený článek:  Přípravky z lékárny jsou zbytečné. Při bolesti žaludku pomohou oblíbené bylinky a koření

Těhotné ženy by se měly vyhnout pití čaje z rakytníkové kůry, protože může způsobit hyperemii reprodukčních orgánů. Naštěstí existují bylinky, které jsou vhodné i pro těhotné ženy, jež se mohou s tímto problémem často setkat. Skvělou volbou bude fenykl, který se podává i malým dětem při nadýmání, nebo mohou sáhnout po obyčejné mátě peprné, která má na žaludek přímo kouzelné účinky.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/constipation/, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4059-constipation, https://www.healthline.com/health/digestive-health/juice-for-constipation, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322624, https://www.utep.edu/herbal-safety/herbal-facts/herbal%20facts%20sheet/sea-buckthorn.html
.

Doporučené články