Šťáva z kopřiv pročistí krev a zpevní pokožku. Doma připravená přinese nejlepší účinky

S kopřivou se setkal už asi každý z nás, i když vzpomínky na toto setkání nejsou zrovna příjemné. I přes bolestivou zkušenost bychom ale kopřivu neměli zatracovat, jelikož obsahuje spoustu cenných látek a její šťáva čistí krev, udržuje pleť i vlasy ve skvělé kondici a pomáhá při chudokrevnosti. Můžete si ji připravit i sami doma.

Nikoliv plevel, ale bylinka

Kopřiva není jen tak obyčejný plevel, ale léčivá bylina. Listy se používají k přípravě nálevů, avšak na šťávu budeme potřebovat pouze mladé olistěné výhonky, které ještě nekvetou. Pravidelná konzumace šťávy pomáhá s anémií, léčí problémy s močovým měchýřem, zlepšuje akné, bojuje s lupy a ztrátou vlasů, pomáhá s vředy a žaludečními problémy, léčí střevní onemocnění a čistí tělo od toxinů.

Za své cenné vlastnosti vděčí kopřiva minerálním solím, železu, vápníku, vitamínů K, C, A a skupiny B, flavonoidům, tříslovinám a fytosterolům. Pokud se rozhodnete pro samosběr, vyberte si čisté místo daleko od průmyslových závodů a rušných silnic. Nejlepší vlastnosti mají mladé výhonky, které ještě nestačily vykvést. Ideální dobou pro sběr je duben a květen. Nezapomeňte si s sebou vzít rukavice, i mladé kopřivy vás mohou nepěkně popálit.

Doporučený článek:  Trávení v dokonalé harmonii: domácí kdoulová šťáva osladí život zdravě a příjemně zahřeje
Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit šťávu?

Než se pustíte do samotné výroby kopřivové šťávy, musíte rostlinu nejprve připravit. V první řadě ji důkladně omyjte a spařte vroucí vodou. Můžete ji také blanšírovat a poté zchladit ve studené vodě. Tato úprava je naprosto nezbytná pro zachování cenných látek. Recept na šťávu je jednoduchý, potřebovat budete jen mixér a gázu.

Jeden kilogram omytých kopřiv nakrájejte na malé kousky a rozmixujte, případně důkladně vylisujte. Poté bylinu přefiltrujte přes gázu a přelijte do lahve z tmavého skla. Šťávu skladujte v lednici a užívejte každý den. S konzumací to ale nepřehánějte, maximální denní dávka je 20 ml. Samozřejmě ji můžete pro lepší chuť zředit s vodou nebo přidat do ovocného koktejlu či smoothie.

Zdroj: https://www.eujuicers.com/magazine/cleanse-your-body-with-nettles
.

Doporučené články