Snadno dostupné druhy zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu

Vláknina je základní složkou zdravé výživy, známá pro své četné zdravotní přínosy. Pomáhá při trávení, pomáhá udržovat zdravou váhu a hraje klíčovou roli v prevenci chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a některé typy rakoviny. I když existují různé zdroje vlákniny, zelenina je jednou z nejvýživnějších možností. V tomto článku prozkoumáme některé druhy zeleniny, které obsahují nejvíce vlákniny, což z nich činí skvělou volbu pro plnohodnotnou a zdravou stravu.

Artyčoky

Artyčoky jsou často oslavovány jako zelenina s nejvyšším obsahem vlákniny. Středně velký artyčok může obsahovat přibližně 10 gramů vlákniny, což z něj činí jednu z nejlepších možností pro ty, kteří chtějí zvýšit příjem vlákniny. Tato zajímavá zelenina je také bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, díky čemuž je cenným doplňkem každé stravy.

Doporučený článek:  Švestky jsou skutečný poklad podzimu. Pomohou víc než předražené pilulky z lékárny

Hrášek

Hrách je často přehlížen, ale je to zelenina bohatá na vlákninu, která stojí za to zahrnout do vašich jídel. Šálek vařeného hrášku obsahuje zhruba 9 gramů vlákniny, což z něj činí jednoho z nejlepších uchazečů v kategorii zeleniny bohaté na vlákninu. Je také dobrým zdrojem bílkovin a nezbytných vitamínů.

Zdroj obrázku: Freepik

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta nemusí být oblíbenou zeleninou každého, ale je plná vlákniny a nutričních výhod. Jeden šálek uvařené růžičkové kapusty obsahuje přibližně 4 gramy vlákniny. Tyto malé zelené drahokamy jsou také vynikajícím zdrojem vitamínů C a K a také různých základních minerálů.

Doporučený článek:  Lák z okurek udrží tělo v rovnováze. Zajímavě jde zakomponovat do salátu nebo marinády

Brokolice

Brokolice je všestranná a výživná zelenina s vysokým obsahem vlákniny. Šálek vařené brokolice poskytuje asi 5 gramů vlákniny. Je také nabitý vitamíny, zejména vitamínem C a vitamínem K, a je známý pro své vlastnosti v boji proti rakovině.

Mrkev

Mrkev je známá nejen pro obsah betakarotenu, ale také pro obsah vlákniny. Jedna středně velká mrkev poskytuje přibližně 2 gramy vlákniny. Tato křupavá a živá zelenina je vynikající pro svačinu a často se používá do salátů a polévek.

Zdroj: https://www.webmd.com/cholesterol-management/features/fiber-groceries
.

Doporučené články