Med není jen lahodný včelí produkt, kterým si často dochucujeme čaj nebo ho mažeme na chléb s máslem. Jedná se také o velmi zdravou surovinu, která má obzvláště pozitivní vliv na naše tělo. Srdce a oběhový systém nejsou výjimkou. Jak působí med na naše srdce a jaké zdravotní komplikace můžeme touto sladkou pochoutkou léčit?
Med v medicíně
Med se používá k léčbě mnoha onemocnění. V lidovém lékařství je znám již po staletí. Po mnoho let byly jeho vlastnosti také testovány v laboratořích po celém světě a získané výsledky potvrzují moudrost lidové medicíny. Zároveň stále objevujeme nové zdravotní přínosy tohoto včelího produktu. Med lze použít nejen tehdy, když bojujeme s různými typy nemocí. Je také vynikající prevencí mnoha nemocí, včetně těch, které souvisejí s prací našeho oběhového systému. Jeho dopad se však v určitých aspektech liší. Účinek je dán v závislosti na druhu medu. Tím je na mysli pyl, ze kterého jej včely vytvořily.
Každý med pro srdce je dobrý
Každý druh přírodního medu má pozitivní vliv na práci oběhového systému. Jeho konzumace zlepšuje činnost srdečního svalu a sílu jeho kontrakce. To nejsou jeho jediné výhody. Med také posiluje krevní oběh, rozšiřuje koronární cévy a snižuje krevní tlak. Má také antiarytmické a diuretické účinky. Lékaři doporučují různé odrůdy v závislosti na tom, co naše tělo potřebuje nejvíce.
Jak si vybrat med pro správnou funkci srdce?
Pohankový med: Tato odrůda medu je vynikající při posilování a zvyšování elasticity cév díky velkému množství železa a rutinu.
Malinový med: Díky vysokému obsahu acetylcholinu má tato odrůda příznivý vliv na oběh a snížení tlaku.
Med Phacelia: Jedná se o poměrně vzácnou a málo známou odrůdu medu. Získává se z květů svazenky vratičolisté, krmné medonosné rostliny s modrými květy a krásnou vůní. Phacelia med nejen podporuje srdce a oběhový systém, ale také nás chrání před aterosklerózou a snižuje tlak.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-honey