Podvýživa přináší nepříjemné zdravotní potíže. Tělo ocení pravidelný a vyvážený jídelníček

V době, kdy mnoho lidí bojuje s nadváhou, existují i ti, kteří se snaží dosáhnout přesně opačného účinku, a tedy zvýšit číslo na váze. I když se tomu nechce věřit, existují lidé, kteří nemohou přibrat, ačkoli se o to snaží. V takovém případě určitě zařaďte do jídelníčku níže zmíněné potraviny.

Nebezpečná podváha

Mnoho lidí si myslí, že přibírání je snadné a stačí jíst mastná nebo sladká jídla. To je ovšem velmi mylný názor. Aby byla hmotnost účinná a zároveň bezpečná a zdravá, je velmi důležité jíst správné výrobky ve vhodném množství a intervalech. Nízká váha je stejně nebezpečná jako obezita. Je příčinou mnoha hormonálních a srdečních poruch.

Podvyživené tělo je slabé a nemá sílu k obraně před nemocemi. Anémie, infekce, kazy, slabost očí a vypadávání vlasů, to vše může podváha způsobit. Prvními příznaky podváhy jsou nízká tělesná hmotnost, ospalost, bolesti hlavy nebo trávicí problémy. Na váze je třeba přidat tehdy, když index tělesné hmotnosti klesne pod 18,5. Takový výsledek naznačuje podváhu a v této situaci je třeba zajít k dietologovi.

Doporučený článek:  Med s česnekem je osvědčený recept na podzimní nachlazení. Jeho odvrácenou stránku zná však málokdo
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelnost a výživnost

Velmi důležité je, aby pacient jedl pravidelně, a to pětkrát denně. Pokud jste dosud jedli méně často, musíte počet porcí zvýšit. Základem je bohatá a zdravá snídaně. Určitě nemůžete vynechat vysoce kvalitní bílkoviny, které se nacházejí mimo jiné v libovém mase, drůbeži, vejcích a jogurtech. Kromě bílkovin nezapomeňte na uhlohydráty, které by měly být součástí každého jídla.

U vitamínů se zaměřte na vitamín B, protože ten je zodpovědný za metabolismus bílkovin, tuků a uhlohydrátů. V první řadě byste se však měli snažit o to, aby byla vaše strava vyvážená. Určitě zapomeňte na rychlé občerstvení a zpracované potraviny. Tyto pokrmy neobsahují žádnou výživovou hodnotu. Nezapomínejte ani na sport. Ten pomáhá nastartovat organismus a zvýšit tak vstřebávání živin.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/underweight/faq-20058429
.

Doporučené články