Pepř vybledlému oblečení nepomůže, účinnější je ocet

Na internetu se dá najít spousta rad, jak zacházet s prádlem a co pomáhá na seprané oblečení. Ne všechny nápady fungují, některé mohou dokonce uškodit. Toto platí například pro využití pepře. Je pravda, že prádlu černý pepř prospěje?

Údajný účinek pepře na seprané prádlo

Některé rady nabádají k nasypání lžičky černého pepře do pračky k prádlu. Údajně by měl pomoci se zachováním původní barvy oblečení, a dokonce přispět k jejímu oživení. Vychází se z teorie, že mletý pepř proniká přímo do látky, a tím zbaví oblečení případného zbylého pracího prášku. Naopak klasický prací prášek nebo aviváž, které by pronikly do prádla, by mohly prádlo sedřít a látku tím zeslabit.

Doporučený článek:  Nepříjemný zápach linoucí se ze dřezu má snadné řešení. Účinnou pomoc najdeme přímo v kuchyni

Kde je pravda?

Skutečnost je taková, že tento tip nefunguje. Pepř látkou proniknout nedokáže kvůli své velikosti. Tím pádem k žádnému odstranění zbytkového prášku dojít nemůže. Naopak se na látce usadí zbytky koření, kterých se bude třeba zbavit. K tomu všemu může pepř přispět k postupnému ucpání pračky, protože nějaké zbytky mohou zůstat v pračce. Nejenže tato rada nefunguje, dokonce může vést ke škodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Vybledlé kusy oblečení lze zachránit

Existují opravdu funkční přírodní prostředky, které s tímto problémem dovedou pomoci. Vybledlé oblečení nemusíte hned vyhazovat. Účinný je ocet. Je to multifunkční pomocník do domácnosti. Dokáže odstranit usazeniny, nečistoty, mastnotu a může se použít i na látky. Oblečení namočte do směsi vody a octa v poměru 1 : 1 a následně vložte do pračky. Prádlo vyperte, jak jste zvyklí. Ocet je možné nalít i přímo do pračky. Získáte tím benefit, kdy zbaví pračku vodního kamene.

Doporučený článek:  Z kávy a banánu lze připravit hnojivo pro hortenzie

Čaj nebo citron podle barvy oblečení

Další možností, jak vrátit oblečení původní barvu, je použít citronovou šťávu. Citron se hodí na původně bílé oblečení, které už není bílé. Postačí, když prádlo na pár hodin namočíte do vody s citronovou šťávou. Pokud naopak svou barvu ztratilo tmavé oblečení, bude se hodit černý čaj. Do poslední fáze praní přidejte sklenici silného černého čaje a obnovíte barvu i o několik stupňů.

Zdroj: https://reviewed.usatoday.com/home-outdoors/features/black-pepper-in-your-washing-machine-heres-why-people-are-doing-it
.

Doporučené články