Vyhodit pecku z avokáda je obrovská chyba. Pomůže předejít rakovině i zahnat dlouhou chvíli

Avokádo si našlo cestu do jídelníčku milovníků zdravého životního stylu. Je oblíbenou přísadou do koktejlů, salátů a veganských dezertů. Využít se ale dá i jeho velká pecka. Málokdo ví, že i ona je jedlá, a dokonce je rovněž zdravá a výživná. Sušenou pecku můžeme nastrouhat do omáčky nebo s ní ochutit enchiladu.

Je zdraví prospěšná

Sloučeniny obsažené v pecce pomáhají tišit záněty a posilují imunitu. Pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním a hrají významnou roli v prevenci rakoviny. Strouhané semínko můžete přidávat do koktejlů, případně ho zalít sklenicí vroucí vody a nechat louhovat asi 15 minut. Tento nálev zmírní onemocnění trávicího systému a bolesti žaludku.

Doporučený článek:  Myčky je vhodné používat správně podle instrukcí v manuálu

Avokádová pecka je také perfektní složkou přírodní kosmetiky. Tři umyté pecky nastrouhejte, zalijte litrem vody a povařte. Sceďte a používejte jako šampon. Stejně jako skořápky ořechů můžete sušené a nadrcené pecky použít spolu s olejem jako peeling. Zbaví obličej odumřelých kožních buněk, zbytků kosmetiky a vyčistí póry. Omytá semínka lze také použít jako masážní pomůcku na chodidla nebo na záda.

Zdroj obrázku: Freepik

Potěší i kreativce

Pokud v sobě máte kreativní duši, pecka z avokáda vám poskytne materiál pro vyrábění. Vlivem oxidace a vysoké teploty se v ní tvoří růžové barvivo, které dokáže trvale obarvit látku. 3–4 pecky vařte 30 minut v litru vody, poté přidejte oblečení, které chcete obarvit, a nechte hodinu máčet. Pecky jsou také skvělý řezbářský materiál, z něhož můžete vyrábět šperky nebo miniaturní sošky.

Doporučený článek:  Tipy a triky pro čištění horkovzdušné trouby, které šetří čas a energii

V neposlední řadě stojí za to si připomenout, že pecky z avokáda jsou semena jako každá jiná, a proto při správné péči vyklíčí a vyroste z nich nová rostlina. Pecku propíchněte ze tří stran párátkem a položte na sklenici naplněnou vodou tak, aby byla polovina pecky ponořená. Pokud semínko vyklíčí, přesaďte ho do květináče. V našem klimatu se sice plodů nejspíš nedočkáte, ale rostlina vám bude i tak dělat radost.

Zdroj: https://www.oddbox.co.uk/blog/6-genius-ways-to-use-your-avocado-seed-peel, https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.024014, https://www.netmeds.com/health-library/post/avocado-tea-heard-about-it-and-here-s-why-you-should-drink-it, https://horticulture.co.uk/avocado/germination/, https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2021/05/16/995528895/how-to-use-avocados-or-onions-to-dye-clothes
.

Doporučené články