Čajová sedlina potěší rostliny doma i na zahradě

Máte pocit, že vaše rostliny, ať už v květináči, či na zahradě, postupně ztrácejí vitalitu a jejich stav se zhoršuje před očima? Možná už přemýšlíte o jejich definitivním vyřazení nebo hledáte speciální hnojiva, která by jim pomohla. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje jednoduchý způsob, jak obnovit jejich půvab a zároveň zlepšit jejich odolnost vůči chorobám? A navíc nemusíte chodit daleko – řešením je čajová sedlina, která často končí v popelnici po uvaření nápoje. Tato zdánlivě bezcenná zbytková látka může překvapivě sloužit jako výborný imunizační prostředek pro rostliny a vrátit jim tak jejich kdysi dokonalý vzhled.

Doporučený článek:  Orchidej si zaslouží to nejlepší. Díky výživné svačince se zanedlouho obsype barevnými květy

Čajová sedlina jako osvědčený přírodní prostředek

Stoupenci zero waste filosofie a přírodního zemědělství stále nacházejí nové způsoby využití domácích zbytků. Jednou z dlouho známých, ale stále účinných možností je využití čajové sedliny pro pěstování rostlin. Tento jednoduchý postup zná mnoho lidí a účinky čajové sedliny jsou významné pro zdraví rostlin. Ale odkud pochází její blahodárný účinek? Skvělými složkami čaje jsou například taniny, které dokonale posilují rostliny a zvyšují jejich odolnost. Čaj obsahuje také důležité minerály, jako je draslík, fosfor, dusík, vápník, hořčík, železo a zinek. Tyto živiny zlepšují stav květů a obsažené éterické oleje chrání rostliny před škůdci. Výsledkem je oživení rostlin, intenzivní zelená barva listů a krásné květy.

Doporučený článek:  Rozlučte se s nepříjemným zápachem v myčce. Trik s ovocem vás zaručeně překvapí
Zdroj obrázku: Freepik

Vhodné rostliny

Rostliny, které preferují mírně kyselý nebo neutrální substrát, se stanou velkými příznivci čajové sedliny. Patří sem například kapradiny, toulcovky, fíkusy, monstera, dracény a břečťany. Na zahradě si čajovou sedlinu oblíbí růže, hortenzie, azalky a rododendrony. Postup je jednoduchý – uvařte ne příliš silný čaj a po vychladnutí jej použijte k zalévání rostlin. Doporučuje se provádět tuto proceduru alespoň jednou týdně, aby se rostliny udržely v optimálním stavu.

Správný výběr čaje a způsob použití

Nejlepším výběrem pro využití čajové sedliny jsou černý, zelený nebo bílý čaj. Je důležité nepoužívat ochucené nápoje s přidaným cukrem nebo sladidly, které by mohly podporovat růst škodlivých mikroorganismů a mít negativní vliv na rostliny. Čajové sáčky nebo sedlinu můžete také přímo vložit na dno květináče nebo je zapracovat do zeminy. Tím získáte maximální využití živin obsažených v čajové sedlině a vaše rostliny budou mít prospěch z tohoto přírodního prostředku.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/using-tea-leaves-in-the-garden
.

Doporučené články