Rostlinný odpad z kuchyně a zahrady se snadno přetvoří ve výživný kompost

Na zahradě i v domácnosti vzniká hodně odpadu rostlinného původu. Je škoda, aby skončil v odpadkovém koši a posléze na skládce. Když se totiž tento odpad rozloží, může z něho být úrodný kompost, který pak slouží jako účinné hnojivo na zahradě. Jak správně založit kompostér, co do něho patří a co byste tam naopak dávat neměli?

Jaký kompostér vybrat

Kompostér si můžete vyrobit i doma sami, z prken snadno zhotovíte ohradu vhodné velikosti. Umístit byste ji měli spíše do stínu, kde bude kompost chráněný před větrem. Kompostér si lze také koupit. Zpravidla se prodávají plastové, které slouží pro daný účel stejně dobře jako dřevěné. Bude tedy záležet na vás a vašich finančních možnostech, čemu dáte přednost.

Doporučený článek:  Podzimu vládnou dýně. Poznat skutečně zralou zeleninu může být ale oříšek

Co všechno do kompostéru dávat

Jak jsme již řekli, do kompostéru patří rostlinný odpad. Tím může být posekaná tráva, listí ze stromů a keřů, zbytky okrasných rostlin a zeleniny, plevel, zbytky ovoce, malé větve či velké větve rozdrcené na piliny. Můžete tam dávat také slupky ze zeleniny a ovoce, které vyprodukujete při vaření v domácnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Co do kompostéru nepatří

Zatímco zbytky rostlinného původu do kompostéru je možné dávat, živočišné zbytky tam rozhodně nepatří. Zapomeňte tedy na to, že byste na kompost dávali kousky masa, tuku, kosti a podobně. Jen z rostlinného materiálu se může vytvořit úrodná zemina, která bude sloužit pro hnojení záhonů na zahradě.

Doporučený článek:  Okurky lze vypěstovat i na malém balkonu. Stačí je hodit do pytle a čekat na úrodu

Rozklad kompostu trvá asi deset až dvanáct měsíců. Hotový kompost má tmavě hnědou barvu a typickou zemitou vůni. Měl by být sypký a snadno absorbovat vodu.

Jak kompost používat

Dobře uleželý kompost se pak používá při výsadbě rostlin, je možné ho posypat v okolí stromů a keřů, a tím jim dodat živiny. Lze jím také mulčovat půdu pod rostlinami. Prospívá jak zelenině, tak okrasným rostlinám. Jeho výhodou je, že zadarmo získáte užitečné hnojivo a přitom se zbavíte zbytků rostlin a trávy.

Zdroj: https://www.ecepl.com/organic-waste-converted-into-compost/
.

Doporučené články