Když cítíme únavu, automaticky saháme po kávě. Když však kofein vyprchá, následuje často únava. Káva je pro většinu lidí zdrojem energie. Problém však nastává, když nás nápoj nestimuluje.
Stimulační vlastnosti kávy jsou zapříčiněny obsahem kofeinu. Tato sloučenina zvyšuje činnost mozku a nervové soustavy. Po vypití kávy se v těle zvýší hladina kortizolu a produkce adrenalinu. Výsledkem je zlepšení koncentrace a snížení únavy.
Po konzumaci kávy trvá zhruba 5–30 minut, než se začnou projevovat první účinky. Jak dlouho vydrží, je závislé na mnoha různých faktorech. Jsou jimi například váha konzumenta nebo tolerance kofeinu.
Proč jsme po kávě ospalí?
Káva působí některým lidem ospalost. Vědci tento jev pojí s adenosinem. Je to sloučenina, která je zodpovědná za vysílání signálů o únavě do mozku. Kofein blokuje působení této sloučeniny. Po jistém čase začne nahromaděný adenosin opět působit a my se cítíme unavení.
Další příčinou ospalosti je kortizol. Tuto látku naše tělo uvolňuje při stresu nebo strachu. Jeho zvýšená hladina podporuje bdělost a koncentraci, zároveň však může vést k rychlejší únavě.
Jiným důvodem může být příliš vysoká tolerance kofeinu. Pokud pravidelně pijeme větší množství kávy, tělo se může stát vůči jejímu působení odolné a potřebuje vyšší dávku.
Při slazení může být ospalost způsobená rychlým nárůstem hladiny cukru v krvi, rychle se tak uvolňuje do krve inzulin. Kvůli němu se můžeme cítit ospalí. Stejný důvod a účinek má káva konzumovaná spolu s nějakou sladkostí.
Co dělat při únavě z kávy
Pokud pijete hodně kávy, možná bude na čase udělat si kávový detox. Když jej nějakou dobu dodržíte, vaše tělo by se mělo vrátit zpátky do rovnováhy.
Dalším způsobem je i dopřát si šlofíka. Hned po vypití kávy, než začne kofein působit, si lehněte asi na 30 minut. Probudíte se odpočatí a připravení na další fungování. Stojí za to zkusit si kávu nesladit.
Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coffee/, https://www.webmd.com/diet/how-long-caffeine-lasts, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12399249/, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22187-cortisol, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6343867/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2588930320300037, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-what-happens-when-you-give-up-caffeine