Řepný sirup posílí imunitu. Připravit si ho můžeme snadno sami

Dne 24. listopadu se oslavuje mezinárodní den řepy. Tato zelenina má svůj vlastní den zcela oprávněně. Je to červený poklad plný dobrých ingrediencí pro zdraví. Můžete si z ní například připravit sirup, který podporuje imunitu a bojuje proti hypertenzi.

Dobrá pro zdraví

Řepa obsahuje draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo, jakož i vitamíny jako B11, kyselina listová, A a C. Látka zodpovědná za barvu řepy — betanin je také mimořádně zdravá. Rostlina obsahuje také flavonoidy, karoten a antokyany. Řepa je relativně bohatým zdrojem sacharózy, protože lidé s cukrovkou by k nim měli přistupovat opatrně.

Doporučený článek:  Nadýchaný tvarohový koláč nikdo neodmítne. Křehkost a jemnost mu dodá tajná ingredience

Řepa také obsahuje oxaláty, proto se nedoporučují ve velkém množství lidem se sklonem k tvorbě ledvinových kamenu. Řepu by místo toho by měli zahrnout do své stravy lidé, kteří chtějí zhubnout. 100 gramů zeleniny obsahuje pouhých 43 kcal a zároveň je bohatý zdroj vlákniny, který poskytuje pocit sytosti a zlepšuje trávicí procesy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoc pro různé nemoci

Řepa se používá také na anémii, neurózu, chřipku a nachlazení. Používají se pravidelně, podporují imunitu a regulují krevní tlak. Zelenina také obsahuje malé množství saponinů, jejichž přítomnost ve stravě může snížit riziko srdečních chorob. Šťáva z řepy se také používá jako prevence rakoviny. Řepný sirup umí pomoci regulovat krevní tlak, jakož i podporovat imunitu, léčbu kašle a nachlazení.

Doporučený článek:  Rybí pokrmy, které dodají podzimnímu menu zcela nový rozměr

Příprava je velmi snadná, stačí šťávu z řepy připravit v odšťavňovači s pomalými rychlostmi. Pro lepší chuť k němu můžete přidat jablko nebo mrkev. Případně můžete řepu jemně rozdrtit a poté šťávu protlačit gázou. Za zmínku stojí také čajová lžička medu. Zlepší se tím jeho chuť a pozitivně ovlivní imunitu. Aby řepný sirup fungoval, pravidelně pijte nejméně polovinu sklenice.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425174/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8565237/, https://www.healthline.com/health/diabetes/beetroot-diabetes, https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-oxalates, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5884006/, https://foodviva.com/juice-recipes/beetroot-juice-recipe/
.

Doporučené články