Petržel oddálí stárnutí a zharmonizuje celý organismus. Skvělá je ve formě šťávy i výživné masky

Petržel má mnoho zdravotních a kosmetických účinků. To vše díky vitamínu C a cenným minerálům, které obsahuje. Konzumace této byliny se doporučuje lidem na dietě a těhotným ženám, posiluje imunitní systém a cévy, má čisticí a omlazující účinek a dá se aplikovat i jako kožní lék. Petržel pochází z oblasti Středomoří.

Obsahuje zdraví prospěšné látky

Největší výhodou petržele je, že obsahuje velké množství vitamínu C, který zodpovídá za posílení imunity a zpevňuje cévní stěny. Urychluje vstřebávání železa, proto je důležitá pro lidi trpící chudokrevností. Druhou důležitou složkou petržele je vláknina. Udržuje pocit plnosti v žaludku, předchází zácpě a ovlivňuje správné vylučování trávicích šťáv. Obsahuje také kyselinu listovou, která je důležitá především pro těhotné ženy.

Petržel se dá konzumovat na mnoho způsobů. Nejoblíbenějším je příprava petrželové šťávy, která je vitamínovou bombou a výživným pokrmem zároveň. Omyjte jeden svazek petržele, nakrájejte tvrdé stonky a vložte do mixéru. Přidejte oloupaný a nakrájený citron bez semínek a vše důkladně rozmixujte. Postupně přidávejte 1–2 sklenice minerální vody a 4–5 lžic cukru. Rozmixovaný nápoj přefiltrujte přes síto.

Doporučený článek:  Ke konci léta přichází ideální čas pro sázení levandule. Její vůně vnese domů kousek Provence
Zdroj obrázku: Freepik

Zlepšuje stav pokožky

Petržel obsahuje cenný betakaroten, který příznivě ovlivňuje stav pokožky. Tato sloučenina chrání pokožku před oxidačním stresem a čistí ji od toxinů. Navíc se použití této látky doporučuje při opalování, protože dodává pokožce zdravou barvu. Na kůži ale blahodárně působí i vitamín C, který reguluje tvorbu kolagenu a oddaluje proces stárnutí.

Doma si můžete vyrobit petrželovou pleťovou masku. Nadrobno nakrájené listy vložte do misky a přidejte dvě lžíce bílého jogurtu. Poté směs rovnoměrně rozetřete po obličeji a nechte asi čtvrt hodiny působit. Po uplynutí této doby masku opláchněte tekoucí vodou. Pleť bude už po prvním použití vypadat svěže a zářivě.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27902522/, http://www.dietandfitnesstoday.com/fiber-in-parsley.php, https://www.nature.com/articles/150092a0, https://www.traditionaloven.com/foods/specific-nutrient/veggies/parsley-fresh/carotene-beta.html, https://www.livestrong.com/article/442404-how-to-make-parsley-juice/
.

Doporučené články