Recept na lehký a zdravý oběd: Celozrnné nebo luštěninové těstoviny s kuřetem

Těstoviny jsou oblíbeným základem mnoha kuchyní po celém světě a nabízejí všestranné a lahodné jídlo. Zatímco tradiční těstoviny vyrobené z rafinované pšeničné mouky jsou velmi oblíbené, roste trend začleňování zdravějších alternativ do jídelníčku. Celozrnné těstoviny a těstoviny vyrobené z luštěnin, jako je cizrna nebo čočka, nabízejí řadu nutričních výhod, díky čemuž jsou vynikající volbou pro ty, kteří hledají zdravější varianty. V tomto článku vysvětlíme, proč jsou celozrnné těstoviny a těstoviny na bázi luštěnin lepší než jejich konvenční protějšky, a poskytneme skvělý recept na těstoviny s kuřecím masem.

Celozrnné těstoviny

Celozrnné těstoviny se vyrábějí z mouky, která obsahuje celé zrno. Díky tomu mají výrazně vyšší obsah vlákniny a živin ve srovnání s klasickými těstovinami. Celozrnné těstoviny si také uchovávají cenné živiny, jako jsou vitamíny B, vitamín E, minerály (jako hořčík, selen a železo) a antioxidanty. Tyto živiny přispívají k celkovému zdraví, produkci energie a podporují imunitní systém těla. V neposlední řadě mají celozrnné těstoviny nižší glykemický index, což znamená, že způsobují pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi. To je zvláště výhodné pro osoby s cukrovkou nebo ty, kteří dbají na hladinu cukru v krvi.

Doporučený článek:  Líná roláda je ideálním dezertem pro pohodovou neděli. Recept je rychlý a obejde se bez trouby

Těstoviny na bázi luštěnin

Těstoviny vyrobené z luštěnin, jako je cizrna, čočka nebo černé fazole, nabízejí bezlepkovou a výživnou alternativu ke klasickým těstovinám na bázi pšenice. Těstoviny na bázi luštěnin jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin, díky čemuž jsou vhodnou volbou pro vegetariány, vegany nebo ty, kteří chtějí omezit příjem masa. Luštěniny mají navíc také přirozeně vysoký obsah vlákniny a těstoviny vyrobené z luštěnin si tyto prospěšné vlastnosti zachovávají. Pro jedince dodržující nízkosacharidovou nebo bezlepkovou dietu jsou těstoviny na bázi luštěnin ideální náhradou. Nabízí totiž nižší obsah sacharidů ve srovnání s tradičními těstovinami na bázi pšenice.

Doporučený článek:  Šedé nudle vrátí do dětství. Jejich příprava je rychlá a levná
Zdroj obrázku: Freepik

Recept na celozrnné či luštěninové těstoviny s kuřecím masem

Ingredience: 250 gramů celozrnných těstovin, 2 vykostěná kuřecí prsa bez kůže nakrájená na kousky, 2 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku, 1 cibule nakrájená na kostičky, 1 paprika nakrájená na plátky, 1 šálek rozkrojených cherry rajčat, 1 šálek listů baby špenátu, 1/2 lžičky sušeného oregana, 1/2 lžičky sušené bazalky, sůl a pepř na dochucení, strouhaný parmazán (volitelně).

Instrukce:

  1. Těstoviny uvařte podle návodu na obalu al dente. Sceďte a dejte stranou.
  2. Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej na středním plameni. Přidejte prolisovaný česnek, nakrájenou cibuli a nakrájenou papriku. Smažte 3–4 minuty, dokud zelenina nezměkne.
  3. Přidejte kuřecí kousky a smažte, dokud nebudou lehce opečené a propečené, přibližně 5–6 minut.
  4. Vmíchejte cherry rajčata, listy baby špenátu, sušené oregano, sušenou bazalku, sůl a pepř. Pokračujte ve vaření další 2–3 minuty, dokud špenát nezvadne a rajčata nezměknou.
  5. Uvařené celozrnné těstoviny přidejte na pánev a dobře promíchejte, aby se všechny ingredience spojily. Vařte další minutu, aby se prohřály.
  6. Těstoviny podávejte ozdobené strouhaným parmazánem.
Zdroj: https://www.kitchenstories.com/en/recipes/creamy-whole-wheat-pasta-with-chicken, https://mbc.studentlife.umich.edu/2022/03/25/pasta-wars-the-nutritional-content-of-different-kinds-of-pasta/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-of-whole-grain-pasta, https://health.clevelandclinic.org/are-chickpea-black-bean-and-soy-bean-pastas-healthier-picks/
.

Doporučené články