Proti molům pomáhá prevence a vůně bobkového listu

Domácí spíž se velmi často stává cílem molů, kteří v ní nacházejí potraviny pro svou obživu. Je proto důležité zde pravidelně uklízet, abyste nedali molům příležitost se zde usídlit. Velmi také záleží na způsobu skladování jednotlivých potravin. Některé by proto měly být v uzavřených nádobách, do kterých se moli nedostanou. Co ale dělat, když už moly ve spíži máte?

Co je zavíječ moučný

Mol je vlastně zavíječ moučný, což je motýl z čeledi zavíječovitých. I když se jedná o motýla, krásy moc nepobral. Jeho barva je hnědá, navíc se jedná o běžného potravinového škůdce, které je rozšířený po celém světě. Najdete ho doma v mouce, obilovinách, luštěninách. Když je napadne, můžete je rovnou vyhodit, protože je znehodnotí.

Doporučený článek:  Příznaky kocoviny zmírní dostatek tekutin, odpočinek a některé potraviny
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zamezit tomu, aby moli osídlili vaši spíž

Už jsme se zmiňovali o úzkostlivé čistotě a pravidelné prohlídce potravin, které ve spíži skladujete. Stačí jeden jediný mol, který by se sem dostal, a hned uvidíte tu spoušť, kterou by za sebou nechal. Protože je malý, nemusíte ho hned odhalit. Mol naklade vajíčka do mouky, luštěnin či obilovin, pokud jsou volně přístupné, a z nich se vylíhnou červi, z nichž se pak vytvoří motýli. Když budete spíž pravidelně prohlížet, tak na napadené potraviny určitě narazíte ještě včas, než moli napáchají větší škody.

Doporučený článek:  Mnozí vodu z brambor rovnou vylévají. Netuší, o jaký poklad se tím připravují

Bobkový list jako účinný odpuzovač

Zavíječ moučný nemá rád některé vůně, kterým se vyhýbá širokým obloukem. Buďte proto rychlejší než on a nastražte mu je do cesty. Pak se k vaší spíži raději ani nepřiblíží, protože by musel čichat toto aroma. Jedná se zejména o bobkový list, který zavíječi moučnému nevoní. Můžete ho dát na misky a položit do jednotlivých polic ve spíži. Výhodou bobkového listu je hlavně to, že svou vůní neovlivní chuť ostatních potravin. Jedná se proto o bezpečné a ekologické řešení, které stojí za vyzkoušení.

Zdroj: https://www.solutionsstores.com/flour-moth
.

Doporučené články