Pro bohatý vývar plný chuti je nejdůležitější správná příprava všech vybraných ingrediencí

Vývar je základní ingrediencí mnoha pokrmů a může dodat jídlům hloubku chuti a výživové hodnoty. Vytvořit aromatický vývar od základu je snadné a lze jej přizpůsobit vlastním chuťovým preferencím. V tomto článku vás provedeme kroky k přípravě lahodného a výživného vývaru, kterým rozhodně nadchnete každého, kdo přivoní nebo ochutná.

Výběr správných ingrediencí

Prvním krokem k vytvoření chutného vývaru je výběr správných ingrediencí. Dobrý vývar začíná kvalitními kostmi, například hovězími nebo kuřecími. Hovězí kosti jsou vynikající volbou, protože mají vyšší obsah kolagenu. Kuřecí kosti mají zase vyšší obsah želatiny, která dodá vývaru hedvábnou strukturu. Dalším krokem, jak uvařit poctivý vývar, je samozřejmě také přidání zeleniny. Počítejte s tím, že každá ingredience by měla být ideálně čerstvá. Zde máte dalších pár tipů:

  • Vybírejte kosti, na kterých je ještě trochu masa, abyste získali lepší chuť.
  • Hledejte kosti s vysokým obsahem kolagenu a želatiny, které zajistí sametovou strukturu.
  • Používejte čerstvou a kvalitní zeleninu, jako je cibule, mrkev a celer, abyste získali hloubku chuti.
Doporučený článek:  Objevte tajemství dokonalé rajčatové polévky. Protlak nechte na polici a nešetřete na smetaně

Kromě kostí a zeleniny můžete do vývaru přidat také bylinky a koření, abyste si pohráli s chutí. Mezi běžné bylinky používané do vývaru patří bobkový list, tymián, petržel a rozmarýn. Hloubku může dodat také koření jako zrnka pepře, česnek nebo zázvor.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava ingrediencí

Jakmile máte vybrané ingredience, je čas připravit je na vývar. Začněte opečením kostí a zeleniny, aby se zvýraznila jejich chuť. Rozložte je na plech a pečte v troubě při teplotě 200 °C po dobu 20–30 minut, nebo dokud nebudou mít zlatohnědou barvu. Po upečení přendejte kosti a zeleninu do velkého hrnce. Nyní už přejdeme k tomu, jak uvařit poctivý vývar. Naplňte hrnec dostatečným množstvím vody, aby byly suroviny ponořené, a přidejte všechny bylinky a koření, které máte rádi. Směs přiveďte k varu a poté snižte teplotu na minimum. Sbírejte veškerou pěnu nebo nečistoty, které vystoupí na povrch.

Doporučený článek:  Pórková polévka na francouzský způsob: potěší bohatou chutí a podpoří hubnutí

Vaření a scezení

Čím déle budete vývar vařit, tím bude bohatší a aromatičtější. Vývar můžete vařit 4–24 hodin, záleží na vašich preferencích. Jakmile je vývar uvařený, přeceďte ho přes jemné sítko nebo plátýnko, abyste ho zbavili veškerých pevných prvků. Vývar nechte vychladnout a poté jej na několik hodin uložte do chladničky. Tuk vystoupí na povrch a ztuhne, takže ho lze snadno odstranit. A je hotovo!

Zdroj: https://www.bonappetit.com/story/how-to-make-flavorful-broth
.

Doporučené články