Při domácím konzervování ovoce a zeleniny se nabízí hned čtyři možnosti

V létě se k nám vždy dostane obrovské množství ovoce a zeleniny. Některé z nich je dobré si uchovat i na zimu, protože v té době bude zelenina velmi drahá. Základem je, abyste při konzervování pracovali v čistém prostředí a mysleli na sterilní sklenice i náčiní. Ovoce a zelenina musí být také čerstvé a kvalitní. Jinak vám až do zimy nevydrží. Při konzervování máte pár možností.

Mražení

Nejjednodušší způsob pro konzervování ovoce a zeleniny je mražení. Ovoce stačí nakrájet na vhodnou velikost, rozložit na rovnou plochu a zamrazit. Až ovoce zmrzne, můžete ho přesunout do sáčků nebo jiných nádob. Díky tomuto postupu budete mít ovoce zmrazené rovnoměrně a nevzniknou vám obrovské masy zmrzlého ovoce. U zeleniny postupujte stejným způsobem.

Doporučený článek:  Elektrické trouby jsou efektivnější a úspornější než plynové

Zavařování

Tradiční metodou konzervování je také zavařování. Je to časově náročnější, ale budete mít kdykoli k dispozici vynikající ovoce i zeleninu. Navíc si můžete tímto způsobem vyrobit i džemy, šťávy nebo kečup. Velkou výhodou je, že při zavařování použijete jen tolik cukru a soli, kolik sami chcete. A budete přesně vědět, co se ve sklenicích nachází.

Zdroj obrázku: Freepik

Sušení

Ovoce, zeleninu i houby můžete sušit. Využít lze sušičku na potraviny, místo nad topením, na slunci i v troubě. Musíte myslet na to, že se sušením zvyšuje podíl cukru v surovinách, a proto byste sušené ovoce neměli používat jako svačinu. Konzumujte ho střídmě, abyste nenarušili svou hladinu cukru v krvi. Slupky a odřezky z ovoce a zeleniny můžete také usušit, rozmixovat a použít jako koření.

Doporučený článek:  Úžasně tenké palačinky, které se rozplývají na jazyku: stačí myslet na dvě základní věci

Fermentace

Trochu netradiční metodou konzervování je fermentace. Kvašená zelenina je plná vitamínů a minerálů. Velmi pozitivně působí také na zdraví, protože obsahuje živé bakterie. Kysané zelí jistě znáte, ale stejnou metodou můžete připravit také další druhy zeleniny, například mrkev, celer, brokolici, cuketu, řepu, ředkev, kedlubny, květák nebo kapustu.

Zdroj:  https://www.postharvest.com/blog/top-9-ways-to-preserve-your-fruits-vegetables/
.

Doporučené články