Pravidelná konzumace nealkoholického piva nadměrně zatěžuje slinivku břišní

Nealkoholické pivo se stalo součástí života všech řidičů. I oni si tak díky tomuto výmyslu mohou užít chuť točeného piva v letních měsících, i když se někam chystají autem. Vypadá nevinně, je ale dost možné, že na tělo nemá tak příznivý účinek.

Vznik nealkoholického piva

Nealkoholické pivo se vytváří v důsledku stejného pivovarnického procesu jako jeho alkoholický protějšek. Tento postup však obsahuje jeden další prvek, díky kterému vznikne nealkoholický nápoj získaný pomocí jedné ze tří výrobních technologií. Nealkoholické pivo lze získat na základě vakuové destilace nebo extrakce, tedy mechanickým odstraněním ethylalkoholu z klasického zlatého nápoje.

Doporučený článek:  Veganství může být součástí zdravého životního stylu

Další možností, jak získat pivo bez obsahu alkoholu, je přerušení procesu kvasnicové fermentace, tedy inhibice procesu výroby ethylalkoholu. Poslední možností je imobilizace kvasinkových buněk. To je nejnovější metoda, která ovšem funguje pouze u speciálního typu kvasinek. Umožňuje vyrábět pivo s přesně nulovým obsahem alkoholu a zachovat významnou část chuti zlatého nápoje.

Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní následky

Rostoucí povědomí o výživě znamená, že stále více lidí omezuje konzumaci alkoholu, a dokonce se ho úplně vzdává. Mluvíme nejen o těch, kteří se bojí závislosti, ale také o lidech, kteří nechtějí otrávit a okyselovat tělo ethylalkoholem. Může být pro ně nealko pivo dobrou alternativou? Ne nutně. Vysoký obsah sladidel způsobuje, že nealkoholické pivo vede k rychlému výbuchu glukózy v krvi. To nutí slinivku břišní k produkci vysokých dávek inzulínu. Pokud se nealkoholické pivo konzumuje často, může způsobit přetížení slinivky břišní.

Doporučený článek:  Škrtnout tuky v jídelníčku je chyba. Zdravé jedlé oleje jsou nenahraditelné

Velká část cukru je jako oheň, který vyžaduje, aby tělo v krátké době vytvořilo účinné antidotum, tedy inzulín. Žádný orgán, který je notoricky nucen pracovat v nouzovém režimu, nemůže fungovat tímto způsobem bez poškození. Nealkoholické pivo může způsobit vážné poruchy v ekonomice uhlohydrátů a následně i vývoj inzulínové rezistence a diabetu typu 2. Cukr je první a ne nutně nejhorší složka, kterou můžeme najít v nealkoholickém pivu. Výrobci často používají levnější náhrady včetně glukózy nebo glukózo-fruktózového sirupu. A ty, jak známo, ničí zdraví.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/everything-you-need-to-know-about-non-alcoholic-beer/, https://steadydrinker.com/articles/how-non-alcoholic-beer-is-made/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872306/, https://www.allcarehealth.com/articles-events/articles/staying-healthy-non-alcoholic-beer-health
.

Doporučené články